10-те най-красиви гола на световното (видео)

Холандия не успя да грабне титлата, но спечели класацията на естетите

Мондиал 2010 ни остави незабравими спомени, но най-емоционалните винаги ще са свързани с то-пизпълненията пред вратите. Предлагаме ви селекция от десетте най-красиви попадения на отминалия месец.

1. Джовани ван Бронхорст (Уругвай - Холандия 2:3)
Ако някога е вкарван драматичен, но не по-малко красив гол, който да "отпуши" завързан полуфинал на световно първенство, то това е този. След размяна на няколко къси паса в центъра, крайният защитник на лалетата нанася умопомрачителен изстрел с левачката от 35 метра, а топката попада точно в сглобката.

2. Фабио Куалярела (Словакия - Италия 3:2)
Страховитият падащ лист на Куалярела в края на мача със Словакия остана единствената утеха на скуад-рата за целия турнир. Адзурите напуснаха разплакани, но поне допринесоха за естетическата визия на мондиала с този уникален гол.

3. Давид Вия (Испания - Хондурас 2:0)
След шокиращата загуба от Швейцария на старта, испанците бяха глътнали бастуна, но очевидно без Давид Вия. В 17-ата минута Ел Гуахе счупи кръстовете на двама бранители и забоде топката в левия ъгъл на вратата на Осман Чавес с труден изстрел от почти легнало положение.

4. Карлос Тевес (Аржентина - Мексико 3:1)
Тимът на Марадона водеше комфортно с 2:0 в осминафинала, а на стадиона още се усещаше напрежението от скандалния първи гол на Тевес, паднал от триметрова засада. Тогава обаче Карлитос пусна гръмотевичен снаряд с удар извън наказателното поле, който вратарят Перес само успя да проследи.

5. Ясухито Ендо (Дания-Япония 1:3)
Дали Джабулани наистина имаше пръст в японската победа над Дания, не е ясно, но първите два гола на самураите паднаха след зре-лищни изстрели от фаул. Изпълнението на Хонда бе отлично, но второто на Ендо бе направо перфектно - покрай стената и вратаря Томас Сьоренсен директно в мрежата.

6. Сифиве Чабалала (ЮАР-Мексико 1:1)
В голяма част от първото полувреме на дебютния мач от мондиала играчите на ЮАР не успяваха да вържат дори два паса. Малко след почивката обаче Бафана Бафана спретна контра, за която още се говори. Архитект бе Кагишо Дикгакой, а екзеку-тор - Чабалала, който матира мексиканската отбрана с левачката.

7. Луис Суарес (Уругвай - Южна Корея 2:1)
Суарес винаги ще бъде помнен с вратарското си изпълнение срещу Гана, но звездата на Аякс имаше и други звездни мигове, сред които трябва да отличим победното попадение срещу Южна Корея на осминафинала. Брилянтно завъртян изстрел от ъгъла на наказателното поле, който не остави шанс на вратаря.

8. Месут Йозил (Гана - Германия 0:1)
Най-бляскавият спомен за Йозил от първенството безспорно е брилянтната му организаторска роля при разгрома над Англия (4:1), но най-виртуозният епизод на Месут бе срещу Гана. Ако плеймейкърът не бе изстрелял онова торпедо в африканската мрежа, Бундестимът можеше изобщо да не прескочи групата.

9. Енрике Вера (Словакия - Парагвай 0:2)
Херардо Мартино почти се бе отчаял от безплодните опити на своите да разпечатат словашката отбрана, когато на сцената се появи Вера, за да намери верния път към мрежата. Той получи брилянтен разсичащ пас от Бариос между двама бранители и без забавяне пусна топката покрай вратаря Муха.

10. Кевин Принс Боатенг (САЩ-Гана 1:2)
Боатенг стана официално ганаец едва на 12 май, когато избра да играе за африканската си родина, но бе основен вдъхновител на Черните перли. Именно той откри резултата в осминафинала срещу Щатите с дълъг самостоятелен рейд и прецизен изстрел покрай плонжа на Тим Хауърд.

Източник: „Тема Спорт”