Ботев остави Хасково на последното място с първата си победа като гост (+СНИМКИ)

Иван Цветков и Лъчезар Балтанов качват временно "канарчетата" на върха след голове през второто полувреме на "Ямача"

Ботев (Пловдив) победи Хасково с 2:1 в първата среща между двата отбора след 22 години. С голове на Иван Цветков и Лъчезар Балтанов „канарчетата” постигнаха първия си успех този сезон. Точен за Хасково, чийто треньор Димчо Ненов е под напрежение, беше резервата Емил Ангелов. Всички голове паднаха през второто полувреме.

Успехът временно качва Ботев на първото място с актив от 14 точки, с 1 повече от ЦСКА, който има мач по-малко, и Литекс. Хасково остава последен с 4 точки. Откакто победи Лудогорец в първия кръг, новаците записаха 6 загуби и 1 равенство.

Ботев имаше три добри ситуации за откриване на резултата през първото полувреме. Удари на Гамаков и Чунчуков обаче не опънаха мрежата на домакините, като при първия опит вратарят Боян Пейков спаси. В края на полувремето Иван Цветков стреля прекрасно от свободен удар, топката облиза напречната греда, като за това помогна Пейков. Хасково имаше една претенция за дузпа преди изтичането на първия половин час. Домакините поискаха игра с ръка на Терзиев в полето на Стаховяк, но топката се бе ударила в главата на Пламен Николов. Претенциите на хасковлии бяха неоснователни.

6 минути след подновяването на играта Ботев откри резултата. С 20-метров пас Радослав Терзиев намери Иван Цветков, който технично с глава вкара. Последва уникален малшанс за Томаш Иршак преди Лъчезар Балтанов да удвои в 58-ата минута, след като халфът засече с глава центриране от корнер на Огнянов. Хасково бързо намали. Това стана в 61-ата минута, когато влезлият като резерва Емил Ангелов беше точен след неубедителна намеса на Адам Стаховяк. В 67-ата минута Ботев направи уникален пропуск. Резервата Александър Колев се измъкна от защитата на Хасково и пусна към Иван Цветков, който пробва удар, първоначално не засече топката, а при втория си опит я отправи към вратата, но тя рикошира в защитник на Хасково. До края Ботев контролираше мача и заслужено се поздрави с успех.