Бербатов е само на гол от Стоичков в Европа

След повече от година и половина отсъствие от европейските клубни турнири Димитър Бербатов се завръща в Шампионската лига

След повече от година и половина отсъствие от европейските клубни турнири Димитър Бербатов се завръща в Шампионската лига с целта да стане най-резултатният българин в континенталните надпревари. Това може да стане още днес срещу бившия му тим „Байер“ (Леверкузен).

В досегашните си 78 мача Бербо има 33 гола и е само на едно попадение от рекорда на Христо Стоичков, отбелязал 34 пъти в 70 срещи. Ицо обаче има и един гол във финал за Междуконтиненталната купа срещу бразилския „Сао Паулу”.

Дебютът на Митко в Европа бе с фланелката на ЦСКА (също както и на Стоичков) на 24 август 1999 г. при домакинското 5:0 над северноирландския „Портадаун”, а първият му гол - в Молдова срещу „Конструкторул“ на 10 август 2000 г. В досегашната си кариера той вкара 13 гола при гостувания и 20 - в домакински двубои. Подобно е съотношението и при Ицо - 22 на свой терен и 12 навън. 16 от точните изстрели на Бербо са през първото полувреме и 17 след почивката. При Стоичков съотношението е 18 към 16 в полза на първите полувремена. Бербатов е реализирал само една дузпа - с екипа на „Тотнъм“ в двубой с белгийския „ Ан-дерлехт”, докато пловдивчанинът е бил точен на 3 пъти от бялата точка. Звездата на „Монако“ има най-много" голове срещу молдовския „Конструкторул “ - общо 7, а Стоичков - срещу киевския „Динамо” (4), като никога не е записвал хеттрик, за разлика от Бербатов, който има 5 гола в един мач.

Относителната тежест на попаденията на Стоичков обаче е по-голяма. Той се е разписвал на полуфинален стадий общо 6 пъти - 3 гола за ЦСКА (срещу бъдещия му клуб „Барселона“) и три за каталунския гранд (срещу „Ювентус“ и на два пъти срещу „Порто“). Има и асистенция при спечелената КЕШ на 20 май 1992 г. във финал срещу италианската „Сампдория”, както и гол на финал за Суперкупата на Европа срещу германския „Вердер“ на 10 март 1993 г.