Полша свали Бразилия от върха на волейбола

"Дружина полска" победи с 3:1 гейма и станаха шампиони за втори път

Полша спечели световната титла по волейбол при мъжете за втори път в историята си. На финала "Дружина полска" победи действащия шампион Бразилия с 3:1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22). Двубоят се проведе в зала Сподек в Катовице пред около 12 000 зрители.

С 22 точки най-резултатен бе Матеуш Мика (1 блокада, 2 аса), а за Бразилия 18 направи Уолъс де Соуса (1 блокада). 18 реализира и съотборникът му Рикардо Лукарели.

В първия гейм бразилците превъзхождаха във всеки един елемент и бързо натрупаха солидна преднина, която им помогна да поведат с 1:0 след 25:18.

Отговорът на домакините бе във втория гейм, като на два пъти се откъсваха в резултата и в крайн сметка го спечелиха с 25:22.

След задължителната за Мондиала пауза от десет минути Стефан Антига остави Павел Загумни на терена и това даде резултат. Атаките на Полша станаха много по-разнообразни и Михал Винярски заигра по-добре. Така домакините успяха да спечелят третата част с 25:23 и да се доближат само на гейм от крайния успех.

В четвъртия гейм полските волейболисти си помислиха, че победата им е сигурна, не на това мнение бе Бразилия. Селесао успя да се откъсне с три точки при 20:17 след силно включване на резервата Фелипе Фонтелес. След това обаче последва нова порция грешки в тима на Селесао и в крайна сметка Полша ликува след 25:22.