Ботев продължава за купата след 4 гола през второто полувреме (+СНИМКИ)

Александър Колев и Серкан Юсеин вкараха дебютните си попадения с жълто-черния екип, Професора даде тон за успеха на "канарчетата"

Ботев (Пловдив) се класира за осминафиналите на турнира за Купата на България, след като вкара 4 гола през второто полувреме в Мездра на местния Локомотив в двубой от първия кръг на надпреварата. Професора, както го наричат, Иван Цветков даде тон за успеха в 57-ата минута. Мариян Огнянов (68’), Александър Колев (79’) и Серкан Юсеин (82’) се разписаха по веднъж, като за последните двама това бяха дебютни попадения с жълто-черния екип.

От трибуните успеха на своите възпитаници изгледа Велислав Вуцов, който бе наказан да не води отбора си в този мач срещу втородивизионния тим.

Ботев взе инициативата още от първия съдийски сигнал и още в 4-ата минута "жълто-черните" създадоха първата опасност пред вратата на домакините, но ударът на Иван Цветков рикошира в защитник и излезе в ъглов удар. След изпълнението на корнера "канарчетата" нанесоха и първия си удар в очертанията. Пламен Николов засече с глава, топката обаче спря в ръцете на стражът на Локо Мездра.

По-активната игра на пловдивчани продължи с неточен шут от двадесетина метра на Горан Галешич. В 13-ата минута отново Иван Цветков бе близо до откриване на резултата. Капитанът на Ботев изпълни пряк свободен удар в непосредствена близост до наказателното поле, но изстрелът му профуча на сантиметри встрани от лявата греда на домакините.

Последва шут от разстояние на Йордан Христов, спасен от вратаря Стайков, и безрезултатно разбъркване в пеналта на тима от Мездра. В 20-ата минута Локомотив създаде първата си опасна ситуация, при която удар от линията на наказателното поле профуча застрашително над вратата на Михаил Иванов. Минута по-късно вратарят на "канарчетата" записа първата си намеса, улавяйки удар на Тодор Чаворски.
"Жълто-черните" бързо се върнаха пред противниковата врата и в 23-ата минута тя бе разпечатана, но страничният рефер маркира засада при центрирането на Момчил Цветанов към Иван Цветков и отмени попадението на стрелеца на Ботев.

Галешич отново изпробва мерника си с неточен изстрел. За разлика от него, също при втория си опит през първото полувреме, Йордан Христов затрудни максимално Стайков, който със сетни сили извади удара на десния бек на Ботев в корнер.

Канонадата от удари към вратата на Мездра продължи, а в 38-ата минута след шут на Галешич топката срещна напречната греда. В края на полувремето Иван Цветков опита да вкара директно от корнер, но вратарят внимаваше и спаси. Така, въпреки подчертаното превъзходство на Ботев, двата отбора се оттеглиха на почивка без да си отбележат гол.

В началото на втората част Момчил Цветанов бе заменен от Александър Колев, а Ботев продължи тенденцията от първото полувреме и натисна домакините в половината им. Веднага след появата си в игра Колев получи топката в наказателното поле на Локомотив, овладя на гърди и подаде наляво към Васев, който стреля в близкия на вратаря ъгъл, той не се намеси убедително и изпусна топката, но в последния момент, преди Алекс Колев да я прати в мрежата я улови.

В 52-ата минута защитник на домакините спря с ръка подаване на Мариян Огнянов в наказателното поле, но съдията остави играта да продължи. Две минути по-късно Стайков изпревари Александър Колев след извеждащ пас зад защитата на Мездра.

Ботев стигна до така важния гол в 58-ата минута, а негов автор бе обичайният заподозрян - Иван Цветков. Капитанът на "канарчетата" овладя технично пас зад защитата, преодоля вратаря и пусна топката в опразнената врата за 1:0.

Последва комична ситуация, при която домакините едва не си отбелязаха куриозен автогол. В опита си да изрита топката напред вратарят на Локо Мездра уцели свой съотборник, след което със сетни усилия стигна до топката преди тя да премине голлинията.

В 64-ата минута Мариян Огнянов пропусна отличен шанс да удвои резултата, след като не уцели вратата от удобна позиция след пробив и пас на Горан Галешич.

Пропуските можеха да изиграят лоша шега на "жълто-черните" в 67-ата минута. Двама футболисти на Локо Мездра се озоваха сами срещу Михаил Иванов, но Иван Мишев направи по-трудното, като не уцели опразнената врата след подаването на своя съотборник.

В 70-ата минута Мариян Огнянов ликвидира въпросителните около крайния победител в сблъсъка. Седмицата на Ботев изпълни пряк свободен удар и след рикошет в стената топката спря в мрежата зад Стайков - 2:0.

Въпреки преднината си, "канарчетата" продължиха да играят с настроение и да търсят нови попадения. Резултатът от това не закъсня и в 81-ата минута Александър Колев вкара първия си официален гол за Ботев. Влезлият на смяна Наско Милев намери с отличен дълъг пас "жълто-черната" деветка, който с плътен удар простреля вратаря за 3:0.

Две минути по-късно Колев вкара нов гол, но за втори път мача съдията отмени попадение на Ботев заради засада.

В 85-ата минута обаче "канарчетата" отбелязаха четвъртия си редовен гол в срещата. Той бе специален за неговия автор Серкан Юсеин, за когото това бе първи гол за представителния отбор на Ботев. 18-годишният халф се разписа с хубав удар в десния ъгъл след асистенция на Алекс Колев.