ЦСКА сезира прокуратурата с писмо срещу „Титан”

„Става дума за организирана престъпна група”, пишат „червените”

ЦСКА сезира прокуратурата с писмо срещу „Титан”

ЦСКА сезира главния прокурор Сотир Цацаров със сигнал за източване и опит за предумишлен фалит на „червения” клуб.

„Армейците” са изпратили писмото и до до министъра на младежта и спорта Красен Кралев, както и до президента на БФС Борислав Михайлов.

Сигналът е срещу бившите собственици на „армейците” от фирма „Титан” - Димитър Борисов и Иво Иванов, както и срещу бившия изпълнителен директор Венци Живков.

От клуба изтъкват, че повече от година предоставят сигнали в прокуратурата по случая.

"Става дума за организирана престъпна група съгласно чл. 93 от Наказателния кодекс, подписвала сделки за огромни суми с цел ощетяване на ЦСКА и присвояване на средства от отделни български и чуждестранни лица. Тези дела са на специалното внимание на ФИФА и УЕФА. Липсата на резултати от разследването по тези теми едва ли спомага за авторитета на страната и на нашата съдебна система. Безусловно обаче те са плод на престъпни схеми и безгранична алчност. Очакваме вашия отговор и вашата намеса", пише в сигнала до Цацаров.

ЦСКА уточнява, че всички договори, за които става дума, са подписвани от бившия изпълнителен директор Венцислав Живков най-вероятно под диктовката на Борисов и Иванов. Споменават се "довереният на бившето ръководство "консултант" Георги Градев" и бившият юрист на клуба Радостин Василев.

"След промяната на ръководството, същите лица (Борисов и Иванов), с присвоени документи от клуба, са започнали дела за милионни лева претенции, неустойки, глоби и др., които сами са организирали и причинили в периода 2010-2013 г. Това е главният ни аргумент, че става дума за престъпна група, създавала неизгодни договори и претендираща за гигантски суми от същите тези договори. Готови сме да предоставим документи, доказващи престъпния характер на сключените сделки и това, че една и съща група лица е подготвяла и подписвала тези договори и се е възползвала от тях", допълват „армейците”.

Ето и кои случаи ЦСКА дава като пример за злоупотреби в клуба:

1. Подписан договор за агентски комисионни за посредничество при трансфер на четирима състезатели от ПФК Локомотив Пловдив в ЦСКА в полза на агента на играчи Генади Вучков. Комисионите са в общ размер 320 хил. евро, по 80 хил. евро на състезател без ДДС. Генади Вучков е бил и продължава да бъде служител във фирмата, управлявана от Георги Градев. Въпросните състезатели, за които е подписан комисионерският договр, са Илиас Кириакидис, Михаил Венков, Тасио дос Сантос и Сержиньо. Сумата е подписана незаконно. Става дума за свободни агенти и на практика не е извършена никаква работа.

2. Подписан тригодишен договор с Юнес Бенжелюн (0 мача), който впоследствие разтрогва с клуба за неизплатени заплати и в момента съди ЦСКА за приблизително 500 хил. евро. Типичен случай за формално привличане и изгонване на играча с цел комисионни.
3. Неизплатена комисионна на агента Хоакин Барсена Уриарте – агент на състезателя Иван Боладо (1 мач), като клубът е осъден от ФИФА да плати приблизително 45 хил. евро. ЦСКА е представляван по делото от Георги Градев. При всички случаи договорите са изготвяни така, че ЦСКА да бъде ответник за големи суми.

4. Александру Пакурар (5 мача). Привлечен е в клуба, като впоследствие разтрогва заради неизплатени заплати. Тъй като договорът му е изготвен със специална арбитражна клауза, което позволява на състезателя впоследствие да осъди клуба по съкратена процедура за неустойка в размер на 280 хил. евро, които ЦСКА изплати през декември 2014 г. Договорът му е изготвен от бившите юристи на клуба изцяло в негова полза и в полза на агенти и адвокати.

5. Бернардо Тенгариня (5 мача) е привлечен в клуба по схема за източване на средства. Разтрогва договора си за неизплатени заплати, като посредством измама и фалшифициране на документи чрез португалския адвокат Дуарте Коща осъжда клуба във ФИФА за сума в общ размер над 660 хил. евро на базата на фалшиви показания и документи. В момента тече обжалване пред Спортния арбитражен съд в Лозана.

6. Нилсон Антонио (5 мача) е привлечен в клуба по схема за източване на средства. Разтрогва договора си за неизплатени заплати, като посредством измама и фалшифициране на документи чрез португалския адвокат Дуарте Коща осъжда клуба във ФИФА за сума в общ размер над 660 хил. евро на базата на фалшиви показания и документи. В момента тече обжалване пред Спортния арбитражен съд в Лозана.

7. Гуидо ди Вани. На базата н предварителен договор си с фалшифицирано пълномощно в полза на адвокат Дуарте Коща от името на Ди Вани във ФИФА е заведен иск срещу клуба на стойност 450 хил. евро. Впоследствие състезателят подписва декларация, в която разобличава измамата.

8. Хосе Органиста Агияр (0 мача) – подписан е договор със състезателя, като последният не е изиграл нито един мач за клуба. Загубата за клуба е 45 хил. евро.

9. Илиас Кириакидис (1 мач) – състезателят е привлечен с трансфер от Локомотив Пловдив и комисионен договор с Генади Вучков на стойност 80 хил. евро без ДДС. Разтрогва за неизплатени заплати и в момента съди клуба за неустойка над 150 хил. евро.

10. През ююли 2013 г. Георги Градев посредством пълномощно, подписано от бившия изпълнителен директор на клуба Венцислав Живков, неправомерно получава по своя сметка дължима солидарна вноска от трансфера на Александър Тонев от "Лех" (Познан) в "Астън вила" от английския клуб. Впоследствие Градев извършва цесия с бившите юристи на ЦСКА и неправомерно задържа сума от над 40 хил. лева, принадлежаща на клуба.

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки