Пирин нанесе нова загуба на Литекс след нервна контрола с два червени картона и предупреждение за расистки викове

Манолев влезе за "орлетата" през второто полувреме, Ивайло Петев изгледа неприятелската среща

Борещият се за „А” група Пирин (Благоевград) отмъсти частично на Литекс за отпадането от турнира за Купата на България през септември, след като ги победи с 2:1 в нервна контролна среща в Благоевград. Два червени картона, съответно на Асприля (Литекс) и Николов (Пирин), пет жълти, расистки викове и три гола през второто полувреме превърнаха приятелската среща в неприятелска.

Резерва за Пирин бе националът Станислав Манолев, който през второто полувреме игра срещу бившия си клуб Литекс. На стадион "Христо Ботев" бе националният селекционер Ивайло Петев, който видя представянето на халф-бека.

Иначе двамата треньори използваха изцяло две различни единайсеторки.

Първото полувреме протече в нерви за сметка на футбола. Пет минути преди почивката Данило Асприля сякаш удари Стилиян Николов без топка. Получи се меле между двата отбора, наложи се даже треньорът на Пирин Йордан Самоковлийски да влиза на терена, а след консултация с Веселин Мишев главният съдия Вихрен Манев показа директни червени картони на Асприля и Николов.

На почивката дикторът помоли да се спрат проявите на расизъм, защото имаше опасност проверката да бъде прекратена. Молбата дойде след многократни обиди към Асприля, Джордан и Менди през първата част.

Дъждът през второто полувреме изгони зрителите. Играта обаче се оживи и Пирин поведе в 56-ата минута, когато Антонио Хаджииванов спечели корнер след пробив отляво, Тони Тасев завъртя, Мартин Тошев на втора греда надскочи съперник и с глава насочи в обратния ъгъл.

Четири минути по-късно Литекс изравни. Иван Горанов завъртя перфектно от свободен удар над стената, а вратарят Ганев непомръдна – 1:1.

Пирин си върна преднината в 70-ата минута, когато Борислав Чорбаджийски вкара гол-близнак на първото попадение. Грешката беше на резервният вратар Конов. Тони Тасев пак центрира от корнер, стражът излезе да избива, но беше надскочен от Борислав Чорбаджийски, който с глава прати в опразнената мрежа за 2:1.

До края Кирил Десподов, който бе най-активен за Литекс през втората част, нахлу отдясно и центрира, Георги Минчев засече с глава от точката на дузпата, вратарят Ганев се подхлъзна на голлинията и имаше късмет, че топката мина на сантиметри покрай лявата греда.

Така, след много нерви и псувни публиката си тръгна доволна от стадион „Христо Ботев”, където падна мрак през втората част и за целта беше пуснато осветлението.

ПИРИН - ЛИТЕКС 2:1

1:0 Тошев (56')

1:1 Горанов (60')

2:1 Чорбаджийски (70')

По минути:

90'+1 КРАЙ НА МАЧА! Победа за Пирин с 2:1

88' Кристиян Малинов задържа с две ръце Димитър Благов в центъра и получи жълт картон от Вихрен Манев

87' Тони Тасев подаде на Войнов, той опита далечен изстрел, но вратарят Конов успя да улови тупналата пред него топка

82' Авторът на първия гол в мача Мартин Тошев е заменен от Смаил Креболиев

80' Тони Тасев, който пък е най-активен за Пирин, направи остър шпагат в краката на Емил Петров на тъчлинията и получи жълт картон

77' Десподов, който е най-активен за Литекс през втората част, нахлу отдясно и центрира, Георги Минчев засече с глава от точката на дузпата, вратарят Ганев се подхлъзна на голлинията и имаше късмет, че топката мина на сантиметри покрай лявата греда

72' Александър Гоергиев пусна в уличка за Десподов зад защитата, но имаше засада

70' ГОЛ ЗА ПИРИН - 2:1!!! Пирин вкара гол-близнак на първия си. Тони Тасев пак центрира от корнер, вратарят Конов излезе да избива, но беше надскочен от Борислав Чорбаджийски, който с глава прати в опразнената мрежа за 2:1.

66' Добра атака на Литекс отляво. Малинов получи в наказателното поле, опита нещо средно между нисък удар и подаване, топката мина на половин метър от дясната греда в аут

65' На стадиона в Благоевград бе пуснато осветлението заради мрака, но дъждът се засили и останаха неповече от 100 зрители

63' Станислав Манолев центрира от корнер, Тошев се опита да повтори изпълнението при гола, но този път защитник го надскочи и изби

61' Жълт картон за Антонио Хаджииванов за нарушение в центъра

60' ГОЛ ЗА ЛИТЕКС - 1:1!!! Литекс получи възможност да изпълни свободен удар пред наказателното поле. Иван Горанов завъртя перфектно над стената, а вратарят Ганев непомръдна

56’ ГОЛ ЗА ПИРИН!!! Хаджииванов спечели корнер след пробив отляво, Тони Тасев завъртя и Мартин Тошев на втора греда надскочи съперник и с глава насочи в обратния ъгъл

50’ Далечен удар на Любомир Витанов, получи се рикошет в главата на играч в оранжево и топката премина опасно покрай лявата греда в корнер

47' От началото на второто заваля лек дъждец, който постепенно се засилва

46' Десподов центрира отдясно, топката попадна на крака на Никола Колев, който от точката на дузпата изпрати в аут от чиста позиция

Пирин
 (второ полувреме): 12. Ганев, 3. Сандев, 2. Чорбаджийски, 11. Станислав Манолев, 13. Стоев, 24. Витанов, 19. Войнов, 8. Хаджииванов, 15. Благов, 7. Тасев, 10. Тошев

Литекс (второ полувреме):
 12. Конов, 16. Стр. Попов, 18. Ил. Миланов, 28. Гълъбов, 23. Горанов, 88. Н. Колев, 11. Ем. Петров, 15. Малинов, 8. Ал. Георгиев, 7. Минчев, 99. Десподов

16:34 ч Начало на второто полувреме. Двата отбора са с изцяло нови единайсеторки

На почивката дикторът помоли да се спрат проявите на расизъм, защото има опасност проверката да бъде прекратена. Молбата дойде след многократни обиди към Асприля, Джордан и Менди през първата част.

45' Край на първата част без никакво продължение. Цялото полувреме премина в много нерви, почти без никакъв футбол. С последния съдийски сигнал Джордан изрита топката нагоре от яд

40' Асприля сякаш удари Стилиян Николов без топка, получи се меле между двата отбора, наложи се даже треньорът Самоковлийски да влиза на терена, а след консултация с Веселин Мишев главният съдия Вихрен Манев показа директни червени картони на Асприля и Николов

39' Свободен удар за Литекс, вляво от вратата. Асприля опита да изненада вратаря с директен удар, Бахтарлиев боксира насигурно с две ръце

35' При последвалия корнер топката бе избита, Влади Златинов стреля от движение извън наказателното поле покрай вратата вляво

34' Станоев центрира добре от свободен удар, Перес чисти решително с глава

31' Рафаел Перес се размина с топката в опита си да изчисти, Златинов дебнеше зад него, но вратарят Винисиус предвидливо излезе и изчисти

24' Драги Коцев получи добро центриране отляво, овладя в наказателното поле, но изпусна момента да стреля и топката му бе отнета

22' Асприля се сдърпа с Петър Тончев в центъра на терена и колумбиецът получава жълт картон

15' Джордан завъртя над стената, но право в ръцете на Бахтарлиев

14' Асприля се пребори добре за топката в центъра и след самостоятелен рейд беше спънат от Стилиян Николов пред наказателното поле, което донесе жълт картон на защитника

Преди началото на мача реферът Вихрен Манев беше посрещнат с бурни освирквания. Не е забравен от мача за първенство с Монтана

10' Влади Златинов разтегли добре за Чепилов надясно, последният направи финт и центрира меко във вратарското поле, но бранител на Литекс хладнокръвно върна с глава на вратаря

8' Хубаво двойно подаване на Литекс отляво. Васил Божиков центрира прострелно, нямаше кой в оранжево да засече пред вратата

2' Първи удар в мача. Александър Цветков опита от движение, но изкара почти в тъч

15:32 ч Начало на мача!

15:31 ч Около 1000 зрители се събраха, въпреки хладното време и вятъра

15:03 ч Половин час преди мача времето "е готово" да завали, което може да откаже голяма част от публиката

15:02 ч Всички резерви на Литекс ще влязат за второто полувреме, с изключение на юношата Минков, който може да се появи още преди почивката

15:00 ч Стартовите състави:

Пирин: 1. Бахтарлиев, 21. Башлиев, 14. Ст. Николов, 6. Кр. Станоев, 25. Тунтев, 4. Пидев, 18. Попев, 23. Тончев, 26. Чепилов, 20. Коцев, 9. Златинов
Резерви: 12. Ганев, 3. Сандев, 2. Чорбаджийски, 11. Станислав Манолев, 13. Стоев, 24. Витанов, 19. Войнов, 8. Хаджииванов, 15. Благов, 7. Тасев, 17. Креболиев, 10. Тошев
Треньор: Йордан Самоковлийски

Литекс: 31. Винисиус, 2. Мунин, 5. Рафа Перес, 6. Менди, 13. Божиков, 21. Ал. Цветков, 19. Руменов, 14. Ивайлов, 70. Асприля, 73. М. Ангелов, 9. Джордан
Резерви: 12. Конов, 16. Стр. Попов, 18. Ил. Миланов, 28. Гълъбов, 23. Горанов, 88. Н. Колев, 11. Ем. Петров, 15. Малинов, 8. Ал. Георгиев, 7. Минчев, 4. Минков, 99. Десподов
Треньор: Красимир Балъков

Гл. съдия: Вихрен Манев
Помощници: Веселин Мишев и Иван Вълчев
Стадион: „Христо Ботев”, Благоевград

Надъханият за промоция в „А” група тим на Пирин (Благоевград) посреща елитния Литекс, от който отпадна след драма в турнира за Купата на България, в контролна среща днес. Двубоят започва в 15:30 ч на стадион „Христо Ботев”, където преди четири месеца „орлетата” загубиха с 1:2 след продължения от тима на Красимир Балъков.

В областния град се чака с нетърпение приятелската среща, в която ще се търси макар и частично отмъщение.

Досега Литекс се представя неубедително в контролите, като записа загуба от Локомотив Пловдив с 0:3, победа 8:0 над втородивизионния Раковски и равенство 1:1 с третодивизионния Евроколеж.

С контролата приключва вторият етап от зимната подготовка на „оранжевите”, които се отказаха от лагер в Гърция и останаха в край Пловдив. Предстои зминаване за Турция на 4 февруари. Там тимът на Краси Балъков ще свири часовника срещу по-силни съперници (Марибор, Партизан, Динамо Москва и Гьор Ето), като ще вземе четиримата юноши Емил Петров (17 г., халф), Алексанндър Георгиев (17 г., крило), Галин Минков (17 г., халф) и Чавдар Ивайлов (18 г., защитник). Те са оставили добри впечатления у наставника.

Литекс ще бъде без Армандо Ваюши, който си урежда трансфер в Киево. Говори се пък за интерес на Удинезе към Джордан.

Пирин, който е трети в „Б” група, отстъпвайки с 3 точки на втория Локомотив (Горна Оряховица) и с 4 на лидера Монтана, победи Верея с 2:0, завърши наравно 1:1 с елитния Хасково и надделя над Вихрен с 2:1 в контролите си досега.

Редакторът на Novsport.com в Благоевград Венцислав Филипов ще проследи контролата Пирин - Литекс на живо с чат-описание на по-интересните моменти!

Заги: Сега ще разчитаме на Левски