Ноле отново покори Мелбърн (ВИДЕО+СНИМКИ)

Световният номер едно спечели пета титла след пети пореден успех над Анди Мъри

Световният номер едно в мъжкия тенис Новак Джокович спечели рекордна пета титла от Откритото първенство на Австралия.

Сърбинът победи на финала Анди Мъри със 7:6 (5), 6:7 (4), 6:3, 6:0 и така постигна пета поредна победа над шотландеца, както и осма такава в последните девет срещи.

Освен това, след успеха Джоко излезе на трета позиция в класацията за триумфи над тенесисти от топ 10 на ранглистата. Той вече има 130, а лидер остава Роджър Федерер със 183 победи.

Анди Мъри бе равностоен на Ноле само в първите два сета, като загуби първия и спечели втория с тайбрек. След това обаче сърбинът показа защо той е номер едно в ранглистата.

Първи точка за пробив получи шотландецът, който при резултат 1:1 поведе с 40:0 при сервис на Джокович. Последният обаче показа характер и спечели гейма, а след това веднага проби разколебания съперник – 3:1. Сервирайки за сета обаче Ноле допусна пробив, като същевременно се оплака и от болки в палеца на дясната ръка. В крайна сметка след точно 60 минутки игра резултатът стана 6:6 гейма и се стигна до тайбрек. В допълнителния гейм, при 5:5 Мъри сгреши едно воле до мрежата и даде сетбол на Джокович, който бе реализиран – 7:5.

Втората част на мача бе още по-оспорвана от първата. С ранен пробив Анди Мъри поведе с 2:0, но Джокович отговори с 4 поредни гейма. Световният номер 6 обаче успя да навакса изоставането и отново да поведе в резултата - 5:4. В този момент Ноле сервира за изравняване на резултата и поведе с 40:0, но британецът не само стигна до равенство, но дори получи и сетбол, който не реализира. В следващия гейм Джокович имаше две точки за пробив, но не сполучи и в крайна сметка се стигна до втори тайбрек, в който Мъри поведе с 6:2, след което затвори за 7:4.

Шотландецът започна и третия сет с пробив, който после затвърди, но после Ноле също направи такъв – 2:2. Последва още един и сърбинът поведе с 5:3, а после безпроблемно затвори сета – 6:3.

В четвъртия сет Ноле бе недостижим за Мъри, който изостана с 0:4, а после сякаш отпадна физически и се предаде. Последва трети пробив, а секунди след това – гейм, сет и мач – 6:0.