Берое надви Гурник с 3:2 в контрола с три дузпи (ВИДЕО)

Мапуку вкара на два пъти, а Георги Костадинов отбеляза победния гол от бялата точка

„Берое“ записа първа победа в контролен двубой по време на предсезонния лагер в Алания, Турция. Днес възпитаниците на Петър Хубчев надделяха с 3:2 над първодивизионния полски „Гурник“ (Забже). Точен за „старозагорци“ на два пъти през първата част бе Жуниор Мапуку, а полският тим успя да достигне до равенството с две попадения през второто полувреме. Георги Костадинов донесе победата на „заралии“ в 76-ата минута след точно изпълнена дузпа.

В 3-ата минута добър пробив по десния фланг на Лукаш Мадей завърши с центриране в пеналта на „Берое“, където обаче Веселин Пенев изчисти в ъглов удар. При последвалото изпълнение на Мариуш Магейра Рафал Косзник и Ериг Грендел се разминаха с кълбото.

Четири минути след това Георги Костадинов бе намерен от Жуниор Мапуку пред наказателното поле, където полузащитникът на „зелено-белите“ бе задържан, но главният рефер подмина ситуацията.

Елиаш постави началото на атака на „беройци“, пресичайки пас в половината на „Гурник“ в 11-ата минута. Топката получи намиращия се на левия фланг Салим Керкар, който навлезе в наказателното поле и центрира, но бранител на гостите изчисти в ъглов удар преди кълбото да се озове в Савио Нсереко.

Две минути по-късно Жуниор Мапуку отправи удар от дистанция, но Адам Данч парира в корнер. При последвалото центриране на Салим Керкар към далечната греда стражът на „Гурник“ бе заел предвидлива позиция и улови кълбото преди то да попадне в Жуниор Мапуку.

В 20-ата минута преминаващият проби Валдемар Боровский центрира от десния фланг, но топката премина над намиращите се в наказателното поле играчи на „Берое“ и напусна терена в аут.

Две минути по-късно Елиаш навлезе в наказателното поле, но там бе фаулиран от Блажей Аугустин и главният рефер отсъди 11-метров наказателен удар, реализиран в попадение от Жуниор Мапуку с удар в долния ляв ъгъл на вратата – 1:0.

В 28-ата минута Жуниор Мапуку удвои преднината на „беройци“, след като бе изведен от Салим Керкар в наказателното поле и останал очи в очи със стража на „Гурник“, стреля в долния ляв ъгъл на вратата – 2:0.

Последваха минути на равностойна игра в центъра на терена, без директни опасности пред двете врати. В 39-ата минута Валдемар Боровский предотврати опасност пред вратата на Благой Макенджиев, изчиствайки центрирана топка от Лукаш Мадей в наказателното поле.

Пет минути след това Лукаш Мадей центрира отново в пеналта, където този път Войчех Лучах успя да засече кълбото с глава, но попадна право в ръцете на Благой Макенджиев.

Минута след подновяването на играта главният рефер отсъди дузпа в полза на „Гурник“, а зад топката застана Мариуш Магейра, който стреля под рамката на вратата, за да върне попадение – 2:1.

В 52-ата минута Благой Макенджиев се намеси отлично при изчистването на центрирана топка в наказателното поле на „Берое“. В последствие тя попадна в Рафал Курзава, който стреля, но отбраната на „зелено-белите“ се справиха в ситуацията и избиха.

Гостите от Забже вдигнаха оборотите след попадението в ранните минути на втората част и стигнаха до второ попадение в рамките на 20 минути. Това се случи в 66-ата минута, когато след многоходова акция, преминала през Блажей Аугустин, Рафал Курзава и Роман Гергел, топката попадна във Войчей Лучах, който точката за изпълнение на 11-метров наказателен удар бе безпогрешен за 2:2.

В 74-ата минута центриране на Салим Керкар бе свалено с глава от Иво Иванов, който предостави топката на Сергей Алексеев. Нападателят стрел от границата на малкия пеналт, но отбраната на „Гурник“ изби в ъглов удар. При последвалото изпълнение Аласан Н’Диайе насочи с глава кълбото към Танко Дяков, но централният бранител на „заралии“ не успя да играе с кълбото, което напусна терена в аут.

Две минути след това бе отсъдена втора дузпа за „Берое“, след като Радослав Соболевски задържа Танко Дяков в наказателното поле. Георги Костадинов се нагърби с изпълнението на 11-метровия наказателен удар и бе точен от бялата точка за 3:2.

В 81-ата минута Салим Керкар пресече подаване в половината на гостите, напредна на скорост и потърси намиращия се ъгъла на пеналта Сергей Алексеев, който стреля оттам, но кълбото не намери рамката на вратата, преминавайки на сантиметри от десния страничен стълб.
В последната минута на редовното време Ерик Грендел стреля от дъгата на наказателното поле, но неуспешно.

Във вторник „Берое“ се изправя срещу втородивизионния грузински отбор на Сабуртало (Тбилиси) в последна контролна среща на лагера в Алания.

„Берое“ (Стара Загора) – „Гурник“ (Забже) 3:2

1:0 Жуниор Мапуку (д) 22′
2:0 Жуниор Мапуку 28′
2:1 Мариуш Магейра (д) 47′
2:2 Войчех Лучах 66′
3:2 Георги Костадинов (д) 76′

„Берое“: 22. Благой Макенджиев – 8. Валдемар Боровский (46′ – 18. Атанас Зехиров), 6. Иво Иванов, 5. Танко Дяков, 28. Веселин Пенев (90′ – 15. Георги Динков) – 27. Игор Джоман, 70. Георги Костадинов (82′ – 11. Крис Гади) – 25. Савио Нсереко, 21. Елиаш (64′ – 4. Аласан Н’Диайе), 26. Салим Керкар (82′ – 7. Антон Огнянов) – 30. Жуниор Мапуку (62′ – 92. Сергей Алексеев); старши треньор: Петър Хубчев

„Гурник“: 1. Павелс Стейборс – 26. Адам Данч, 2. Блажей Аугустин, 21. Мариуш Магейра, 11. Роман Гергел – 6. Радослав Соболевски, 15. Ериг Грендел – 4. Рафал Косзник, 38. Бартош Иван, 18. Лукаш Мадей – 89. Войчех Лучах; (96. Матеуш Кухта, 28. Томаш Лоска, 99. Грегор Касприжик, 17. Доминик Садзавички, 22. Северин Ганцарчик, 5. Олександър Шевелучин, 3. Мареуш Слодови, 13. Мацией Манка, 25. Дзикамай Гвазе, 14. Армин Церимаджик, 7. Рафал Курзава, 10. Конрад Новак, 19. Мариус Пжибулски, 81. Роберт Йеж, 8. Пжемислав Ожиебала, 9. Давид Плижга); старши треньор: Роберт Важиха