Евертън отсрами английските отбори в Европа (ВИДЕО)

"Карамелите" стигнаха до обрат в двубоя с Динамо (Киев) и са с гол аванс преди реванша

Евертън постигна победа с 2:1 над Динамо (Киев) в първия осминафинал за Лига Европа и е с минимален аванс преди реванша в Украйна на 19 март. Гостите започнаха по-добре двубоя и в 14-ата минута резултатът бе открит от Олег Гусев. Нейсмит върна равенството в 39-ата, а Ромело Лукаку даде аванс за своя тим в 82-ата след точно изпълнена дузпа.

Домакините намериха трудно своя ритъм в началото на срещата и Динамо диктуваше темпото на играта в първия половин час, което не се понрави на феновете на „Гудисън Парк”, които шумно изразиха своето неодобрение и освиркваха футболистите на „карамелите”.

Украинският тим показваше повече острота в атака и в 14-ата минута след центриране от корнер Олег Гусев прати технично топката в мрежата на Тим Хауърд.

В 32-ата минута Ярмоленко пробва далечен удар, който бе избит с усилие в корнер от Хауърд. След изпълнението на ъгловия топката бе овладяна от домакините и Лукаку бе изведен на бърза контра, Шовкоски излезе да изчисти, но вместо това подаде на нападателя на Евертън, който обаче не успя да нацели вратата.

Опасен удар на Лукаку в 36-ата бе избит с върха на пръстите от украинския страж, топката облиза гредата и излезе в ъглов. При центрирането Джагелка преодоля с глава Шовковски, но Данило Силва изчисти от голлинията.

Последваха силни минути за Еветън, които сякаш успокоиха феновете по трибуните. В 39-ата благодарение на физиката си Ромело Лукаку успя да премине през двама бранителя на украинците, чукна топката към Нейсмит, който с техничен удар върна равенството.

Ново неразчетено излизане на Шовковски можеше да коства второ попадение във вратата му, но последвалият пас към Лукаку бе пресечен от защитник, минута преди края на първата част.

Евертън натисна съперника си след подновяването на играта, но в атаката на домакините липсваше точният завършващ удар.

Динамо успя да удържи равенството до 81-ата минута, в която Данило Силва спря центриране на резервата Озман с ръка в наказателното поле и бе отсъдена дузпа. Ромелу Лукаку не бе убедителен при изпълнението, но късметът бе на негова страна и топката все пак влезе за 2:1, ставайки най-резултатният футболист на Евертън в европейските турнири.

Евертън опита да вкара и трети гол, но Динамо съумя да опази мрежата си от ново попадение и ще посрещне английския тим с гол пасив в реванша на  19 март.