Формула 1 стартира с триумф на шампиона

Люис Хамилтън финишира пред Розберг и Фетел, за да спечели в Мелбърн

Пилотът на Мерцедес Люис Хамилтън триумфира в първия кръг от Формула 1 за сезона - Гран при на Австралия в Мелбърн.

Британецът, който стартира от първа позиция, финишира пред Нико Розберг, след като направи най-бърза обиколка за 1:31.645 минута и остави на 0.499 секунди зад себе си своя съотборник.

Трети на пистата "Албърт Парк" завърши новият немски пилот на Ферари Себастиан Фетел.

Само 11 пилоти успяха да завършат състезанието. Даниел Квят от „Ред Бул“ не успя да стартира заради технически проблеми. Същото сполетя и Кевин Магнусен от „Макларън“. Пилотът на „Уилямс“ Валтери Ботас пък не взе участие в състезанието заради здравословни проблеми.

Така Хамилтън стартира по прекрасен начин защитата на титлата си от миналия сезон. Това е 34-а победа в кариерата на двукратния световен шампион и първа в Мелбърн от 2008 г., когато той претендираше за първа титла във Ф1 с отбора на Макларън.

Макс Верстапен стана най-младият пилот във Формула 1

Холандецът Марк Верстапен стана най-младият пилот в историята на Формула 1. На възраст 17 години и 166 дни той стартира в Мелбърн и се нареди пред Хайме Алгерсуари, който в момента на своя дебют бе почти с две години по-възрастен от Верстапен. Синът на бившия пилот Йос Верстапен отпадна в 32-ата обиколка заради авария в двигателя му. Неговият съотборник Карлос Сайнц младши, също дебютант в надпреварата, завърши на девето място.

Мерцедес с първа двойна победа за годината

Още на старта се видя, че Мерцедес и този сезон няма да имат конкуренция, а борбата за третото място ще се води между пилотите на Уилямс и Ферари. Фетел изпревари Маса минимално, а на пета и шеста позиция се наредиха Фелипе Насър (Заубер) и Даниел Рикиардо (Ред Бул). Финалната линия пресекоха още само пет болида - тези на Нико Хюлкенберг, Маркус Ериксон, Карлос Сайнц младши, Серхио Перес и Дженсън Бътън.