Фетел и Ферари спряха доминацията на Мерцедес с успех в Малайзия

Четирикратният световен шампион спечели с рисков ход на „Сепанг”

Себастиан Фетел спечели втория старт за сезона във Формула 1 – Гран при на Малайзия. Четирикратният световен шампион направи най-бърза обиколка за 1:47.634 мин. и постигна своята първа победа с отбора на Ферари.

Доминацията на Люис Хамилтън и Нико Розберг от „Мерцедес“ поне временно бе спряна, като двамата заеха съответно второ и трето място в класирането.

Съотборникът на Фетел Кими Райконен остана четвърти, а петата позиция зае Валтери Ботас, който пропусна първото състезание в Австралия заради проблеми с гърба.

Пилотът на „Макларън“ Фернандо Алонсо, който също пропусна първото състезание за сезона, не успя да финишира заради технически проблеми с болида.

Иначе, на старта Хамилтън поведе убедително, а зад него Розберг атакува Фетел за второто място, но германецът го затвори в битката до първия завой и запази позиция. По-назад в колоната заради леки инциденти гуми спукаха Пастор Малдонадо и Райконен.

В четвъртата обиколка обаче грешка на Маркус Ериксон в завой №1 го прати в зоната за сигурност в опасна позиция на пистата. Това доведе до излизане на колата за сигурност. Всички водещи пилоти, без Фетел, влязоха в бокса за смяна на гуми. Пилотът на Ферари обаче остана на трасето с по-меките си гуми и поведе колоната. Отзад Хамилтън и Розберг си пробиха път напред и излязоха втори и трети. Люис се справи по-добре с тази задача и натрупа около 8 секунди аванс пред Нико, докато Фетел бе с 9 сек напред.

Той влезе в 18-ата обиколка в бокса и излезе трети, зад двамата пилоти на Мерцедес. С гумите „медиум” Себ започна да настига Розберг и в 22-ата обиколка го изпревари. В същата обиколка отпадна Фернандо Алонсо с Макларън. Другият пилот на тима от Уокинг Дженсън Бътън също не завърши. В 25-ата обиколка Хамилтън влезе за втори път, сменяйки стратегията от 2 на 3 стопа.

Британецът сложи меките гуми. Два тура по-късно и Розберг влезе, но сложи твърдите гуми с идеята да изкара до финала. Логично Хамилтън започна да намалява аванса на Фетел и го свали от 25 на 13 сек. В 38-ия тур Фетел влезе за последното си спиране в пита и се върна втори, пред Розберг, гарантирайки си позиция пред Нико. Обиколка по-късно и Хамилтън мина за последен път през бокса, но при връщането си постави по-твърдите гуми, защото остана без комплект нови по-меки.

Розберг обаче също не успя да завърши състезанието с два стопа и влезе за трети последен път в 42-ата обиколка. До финала Фетел поддържаше стабилна преднина от около 10 секунди и не допусна Хамилтън да го доближи. Така Себ спечели още във второто си състезание за Ферари. След финала на подиума тримата пилоти изслушаха германския и италианския химн, което напомни на времето на доминация на Михаел Шумахер именно с екипа на „Скудерията”.

Третият етап от сезона във Формула 1 Гран при на Китай ще се проведе на 12 април.