Португалия допусна шокираща загуба от бившата си колония Кабо Верде

Експериментът на Фернандо Сантош се оказа ужасна грешка и португалците загубиха контрола от африканци за първи път в историята

Португалия допусна шокираща, но напълно заслужена загуба с 0:2 от бившата си колония Кабо Верде в приятелска среща в Ещорил. Селекционерът на „мореплавателите” Фернандо Сантош пусна изцяло експериментален състав и нито един от 11-те победили Сърбия с 2:1 в евроквалификация не се появи тази вечер. Това се оказа пагубно и африканците победиха с два гола през първата част, а Андре Пинто от Португалия бе изгонен след час игра. Атакуващият халф на ЦСКА Луис Соарес-Платини беше титуляр за Кабо Верде и игра 62 минути, а бившият играч на Левски Гари Родригес влезе като резерва в края и също взе участие в един от най-големите успехи на своята страна.

Португалия за първи път в своята история загуби контрола срещу отбор от африканския континент след 11 мача без загуба (8 победи и 3 ремита до тази вечер).

Преди проверката португалците обещаха да дарят всички приходи от мача за жителите на остров Фогу /един от островите на Кабо Верде/, които пострадаха от изригване на вулкан.

Уго Алмейда беше най-опитният сред португалците и играеше своя 57-и мач с националната фланелка, а вторият най-опитен Виейриня имаше едва 13.

Рожденикът Одаир Фортеш получи доста нелеп гол като подарък от вратаря Антони Лопес. В 38-ата минута нападателят на Реймс напредна отдясно и центрира почти от голлинията, а вратарят на Лион подцени топката, която го прехвърли и спря в мрежата за 1:0.

5 минути по-късно центриране на Елдон от крилото бе отклонено към втора греда и там Геге изпревари Андре Пинто и лесно преодоля вратаря – 2:0 за Кабо Верде.

Вратарят на адфриканците Вожиня правеше силен мач със серия спасявания. Португалците започнаха по-концентрирано втората част, но след час игра сами си отнеха всеки шанс за обрат.

Ужасен пас назад към вратаря изведе Елдон сам срещу вратаря, а Андре Пинто направи отчаян опит да го спре и получи директен червен картон за предотвратяване на голова възможност.

Бившият футболист на Левски Гари Родригес замени рожденика и голмайстор Фортеш в 80-ата минута и се включи в купона за родината си до края.

Кабо Верде бе спечелил едва два от последните си 17 приятелски срещи, но до края удържа натиска на 10-те португалци и спечели паметна победа в историята на страната, докато Португалия падна от бившата си колония.