Шампион в рали-кроса спечели първото състезание в спринта

Васил Василев и Янко Якимов спечелиха Вида 2015 година

Първенецът в шампионата по рали-крос за 2013 година Васил Василев и неговият навигатор в първото състезание от първенството по спринт за тази година - Янко Якимов (Жико-Моторспорт, Лада Самара) спечелиха Вида 2015 година и така записаха в сметките си първа победа в тази дисциплина.

"През миналата година също стартирах, но отпаднах след първата скоростна отсечка. Сега времената ми умишлено бяха по-бавни, защото исках да си гарантирам, че ще завърша състезанието. Трасетата са ми добре познати, все пак живея в с. Медешевци, на 3 км от скоростните етапи", каза Васил Василев.

Василев спечели две от четирите отсечки в спринта, изпреварвайки на финала с 18.8 секунди представилият се много силно екипаж на варненския БулБет Рали Тим Станислав Владимиров/Чавдар Събев (Опел Астра). В последните два етапа този екипаж завърши съответно първи и втори, след като в стартиращите две отсечки бе принуден да управлява автомобила си без хидравлика, повредила се още в началото на скоростната отсечка Синаговци. Трети е друг екипаж на Жико-Моторспорт - Иван Иванов/Румен Иванов (Субару Импреза WRC STi), който е на 25.9 секунди от победителите. "Изгубихме спирачките при първото преминаване на Водна и това ни коства второто място в класирането", казва Иванов, който за втора поредна година е основен организатор на ралиспринта.

Василев бе най-бърз в първите две отсечки, третата отиде на сметката на Станислав Владимиров, а 2.92-километровия сеуперспециален етап в бившия панаирен град на Видин бе спечелен от ветерана сред пилотите Валери Григоров (Жико-Моторспорт, Ауди S2). Тези три екипажа ще си разделят съответно наградния фонд от 5000 лв., като победителите ще си разделят 2500 лв., вторите - 1500 лв., а третите - 1000 лв. Общо от стартиралите 14 екипажа днес сутринта, до финала стигнаха 11 автомобила, като единствено на суперспециалния етап от състезанието нямаше отпаднали.

Ето и класирането на първите шест екипажа:
1. Васил Василев/Янко Якимов (Жико-Моторспорт, Лада Самара) 19:27.6 минути
2. Станислав Владимиров/Чавдар Събен (БулБет Рали Тим, Опел Астра) 19:46.6 минути
3. Иван Иванов/Румен Иванов (Жико-Моторспорт, Субару Импреза) 19:53.5 минути
4. Валери Борисов/Недялко Сивов) (Жико-Моторспорт, Ауди S2) 19:58.3 минути
5. Георги Янков/Цветан Балджиев (Дунев Рейсинг, Субару Импреза) 20:25.3 минути
6. Дочо Цветков/Христо Христов (Дунев Рейсинг, Пежо 205) 20:35.2 минути.