Гигантът Карлович изхвърли Цонга от Уимбълдън

Поставеният под номер 23 Иво Карлович (Хърватия) победи 13-ия поставен Жо-Вилфред Цонга (Франция) със 7:6 (3), 4:6, 7:6 (2) и 7:6 (9) в среща от третия кръг на "Уимбълдън".

Поставеният под номер 23 Иво Карлович (Хърватия) победи 13-ия поставен Жо-Вилфред Цонга (Франция) със 7:6 (3), 4:6, 7:6 (2) и 7:6 (9) в среща от третия кръг на "Уимбълдън". Гигантът от Балканите, както наричат Карлович заради неговите 211 сантиметра, направи 41 аса и това се оказа решаващо за победата в изключително оспорвания мач срещу французина. Цонга не загуби нито веднъж подаването си в мача, но въпреки това трябваше да се примири с поражението.

Мачът продължи 2 часа и 51 минути и бе игран при горещина и силно слънце. Жо-Вилфред Цонга, 12-и в световната ранглиста, за трета поредна година е елиминиран преди четвъртфиналите на "Уимбълдън", където два пъти бе полуфиналист - през 2011 и 2012 година.

В трети пореден мач Карлович записва повече от 40 аса. В първите два кръга 36-годишният хърватин заби съответно 42 и 53. За три мача той вече има 136 аса и е на 77 от рекордните 216 за турнира на сънародника си Горан Иванишевич.

С победата си днес Карлович стана най-възрастният тенисист, достигнал 1/8-финалната фаза на "Уимбълдън" след друг хърватин - Ники Пилич, през 1976 година.

Д-р Иво е следващият противник на шампиона от 2013 година Анди Мъри, при положение, че британецът се справи с италианеца Андреас Сепи.

Междувременно, третия кръг премина и №6 в схемата Томаш Бердих (Чехия). Финалистът от 2010 година надигра испанеца Пабло Андухар с 4:6, 6:0, 6:3, 7:6 (3) и чака на осминафиналите победителя от френския сблъсък Гаел Монфис - Жил Симон.