Динара Сафина победи Звонарьова, на финал срещу Серина на Australian Open

Серина Уилямс срещу Динара Сафина е финалът при жените на Australian Open. След като американката надигра Дементиева по-рано днес, преди броени минути Сафина победи Вера Звонарьова с 6-3 7-6 (4) и се класира за финала.

Двубоят между двете рускини бе белязан с голямо напрежение, което се оказа не по силите на Звонарьова. Тя започна сковано мача и допусна ранен пробив, с който Сафина поведе с 2:0 гейма. След това последваха три поредни гейма за Звонарьова, а когато се очакваше сетът тепърва да се "завърже", Сафина на свой ред взе 4 поредни гейма и го спечели с 6:3.

Дъждът от пробиви продължи и във втория сет. Сафина отново започна с пробив, който бе моментално върнат от Звонарьова. Последваха два "тарадиционни" гейма, след което Звонарьова отново проби и поведе с 3:2.

Един от най-спорните моменти в срещата дойде при следващто подаване на Звонарьова. Сафина изпрати форхенд на линията при брейкпойнт в своя полза, но лайнсмена присъди аут. Истината възтържествува благодарение на видео повторението, но Звонарьова побясня, твърдейки че е можела да стигне до топката, ако не е бил присъден аут, което нямаше на практика как да се случи.

Въпреките нервите, тя успя да поведе с 6:5 след пробив, но когато трябваше да прати мача в трети сет, загуби подаването си без да спечели точка. Така се стигна до тайбрек, в който Сафина бе по-концентрирана и успя да се калсира на втория си финал в турнир от "Големия шлем", като по този начин прекъсна серията от три поредни загуби срещу Звонарьова.

На него ще се реши коя от Сафина и Уилямс ще стане номер едно в света. Победителката ще измести от там настоящата водачка в ранглистата Йелена Янкович.

Бързи факти:

Сафина победи, въпреки 42-те грешки, които направи, Звонарьова сгреши само 19 точки

Сафина реализира 28 печеливши удара, а Звонарьова 13

Динара спечели 66% от точките си на първи сервид и 43% на втори, докато Вера 60% на първи и едва 31% на втори.