Берое се качи на върха и закотви Пирин на дъното (ВИДЕО+СНИМКИ)

Георги Божилов вкара ранен гол с глава за 1:0 в Стара Загора, големи пропуски на Мапуку и малшанс за Пирин в края

Берое се качи временно на върха в А група, след като победи минимално новака Пирин (Бл) с 1:0 в предпоследна среща от третия кръг. Георги Божилов донесе първата домакинска победа на вицешампионите през новата кампания с ранен гол, а Жуниор Мапуку блесна с няколко пропуска, сред които един фрапантен, при който от границата на вратарското поле не нацели очертанията на празната врата. Пирин пък се закотви на дъното с едва една точка от началото на сезона и равна голова разлика с Локо (Пд), който също има само една точка. Чакането на „орлетата” за първи успех след връщането в елита продължава.

Берое временно е лидер със 7 точки, а Пирин остава на дъното с едва една и равна голова разлика (-4) с Локо (Пд), който също има само точка.

Берое осъществи ранен домакински натиск и поведе при първата си добра възможност в 10-ата минута. Стивън Петков пусна по левия фланг за Мапуку, който надбяга един на един Александър Дюлгеров, после настъпи топката и меко центрира на втора греда за Георги Божилов, който с глава разстреля Красимир Костов.

Берое можеше да удвои веднага, защото трима в зелено останаха сами срещу вратата при центриране отляво, но Иво Иванов засече съвсем леко с глава в аут покрай целта. После Зехиров от фланга пусна за Мапуку в наказателното поле, но пасът дойде леко дълъг и вратарят се намеси авторитетно.

Пирин отправи първи удар в очертанията на вратата на съперника в 26-ата минута – безобиден изстрел с глава на Маркиньос в ръцете на юношата на Пирин Благой Макенджиев.

Милисавлевич се контузи и след кратък опит да се върне на терена все пак бе заменен принудително от Коконов след половин час игра.

Маркиньос пропусна единственото голово положение за Пирин преди почивката и от точката на дузпата не успя да нанесе удар, след като топката бе хитро пропусната за него.

След това последва един невероятен пропуск на Мапуку. Вместо да изчисти едно центриране отдясно, Богомил Дяков подари топката на конгоанеца, който чукна встрани от вратаря и някъде от границата на вратарското поле имаше цялата врата празна пред себе си и не можа да я уцели...

В края на първата част Мапуку се справи отлично с последния в защитата Сандев, който бе на гърба му, обърна се с лице сам срещу вратата, но Костов изби с крак ниския му изстрел по диагонала.

Традиционно Хубчев смени Стивън Петков, който на практика е длъжен да пуска като титуляр заради новото правило на БФС, в началото на втората част и включи Георги Андонов.

Мапуку продължи с пропуските и през втората част. В 59-ата минута той бе изведен зад защитатапри съмнително положение за засада, заобиколи вратаря Костов с топка в крака, но си затвори ъгъла и така и не стреля към опразнената врата.

Пирин имаше някои полу-ситуации, които пропиляваше с лека ръка. При една от тях целият отбор на Берое бе в половината на гостите, Якимов изскочи сам зад центъра, но Тошев пресили паса и това позволи на Макенджиев да излезе много напред и да изчисти.

Последва редица смени, като до 78-ата минута Матушев така и не се реши на промяна, но в тази минута направи две накуп като пусна Тони Тасев и Антонио Хаджииванов, но наглед нелогично извади единствения чист нападател Мартин Тошев.

В края Бергонси записа дебют за Пирин като резерва, а „орлетата” имаха своя златен шанс да грабнат точка в 89-ата минута, но късметът им обърна гръб. Меле в наказателното поле позволи на Дюлгеров да играе с глава, пред вратата резервата Хаджииванов акробатично насочи към вратата, но топката мина на сантиметри над напречната греда и домакините си отдъхнаха.

В добавеното време Хаджииванов като на шега се измъкна в наказателното поле и от много малък ъгъл накара Макенджиев да избива с крак в корнер, но въпреки неубедителната си игра след почивката, Берое задържа преднината си и взе втора победа в първите три кръга за новия сезон.

В следващия кръг Берое гостува на Славия, а Пирин е домакин на Ботев (Пд).