Швеция взе крехък аванс срещу Дания в скандинавското дерби (ВИДЕО)

Ибра отбеляза от дузпа за 2:1, но резервата Николай Йоргенсен вкара много важен гол за датчаните в края

Швеция взе крехък аванс от 2:1 срещу Дания преди реванша в баража за класиране на еврофиналите във Франция следващото лято. Емил Форсберг в края на първата част и Златан Ибрахимович от дузпа в началото на втората дадоха добра преднина на „Тре Крунур”, но Николай Йоргенсен вкара много важен гол за „Червения динамит”. Реваншът е във вторник вечер в Копенхаген.

Швеция победи местния съперник за първи път от 2000 година насам след 5 поредни срещи, в които не можеше да вкара на Дания.

Мачът започна с минута мълчание в памет на жертвите на терористичните атаки в Париж, а шведските фенове направиха страхотна хореография със знамето на родината. Скандинавското дерби не оправда някои очаквания за скучен изчаквателен футбол и двата тима се впуснаха в атаки още от началните минути без излишни задръжки.

Маркус Берг стреля право в Каспер Шмайхел след центриране на Форсберг. Микаел Антонсон се контузи и бе заменен от Ерик Йохансон в шведските редици.

Две минути след смяната Ибрахимович с чудесен пас изведе Маркус Берг срещу вратаря, но той шутира неточно по диагонала и това ядоса звездата на ПСЖ.

Ибрахимович после получи с гръб към вратата пред наказателното поле, завъртя се и прецизно насочи към дясната греда, ала сантиметри го разделиха от попадение.

Другият централен нападател - Никлас Бендтнер, оставаше изолиран в големи периоди и когато получи добър пас пред вратата стреля ужасяващо неточно.

В следващата атака Дурмас с петичка изведе десния бек Микаел Лустиг, който напредна и с нисък пас намери Емил Форсберг и халфът на Лайпциг умело прати в далечния ляв ъгъл за 1:0 за кеф на публиката.

В последната секунда на първтата част Ибрахимович изстреля бомба от пряк свободен удар пред наказателното поле, но Каспер Шмайхел успя с пръсти да добута някак си извън вратата и си отдъхна.

В началото на второто полувреме Форсберг изработи дузпа след спъване на Каленберг и Златан Ибрахимович удвои със силен удар в долния десен ъгъл, въпреки че вратарят позна къде ще бие – 2:0 в 50-ата минута и „Френдс Арена” беше в екстаз. Голът бе под номер 60 за Златан с националната фланелка и от всички действащи футболисти само Роби Кийн (67 за Ирландия) има повече за родината си. Златан е 19-ият футболист в историята, който стига 60 гола за националния си отбор.

Мортен Олсен реагира и направи двойна смяна, включвайки Николай Йоргенсен и Пиер Емил Хойберг.

Веднага след смените Ибрахимович прати в мрежата, но голът не бе зачетен правилно заради засада.

След 70-ата минута Дания осъществи натиск и започна да създава проблеми на своя домакин. Бендтнер не бе точен с глава, а Гранквист се справи със следващото опасно центриране.

10 минути преди края шведите не се справиха с центриране от корнер, Юсуф Поулсен с глава я прати към втора греда и там резервата Николай Йоргенсен бе съвсем сам, протегна крак и се разписа ниско за 2:1.

В самия край Йоргенсен дори пропусна да изравни след ново центриране и цялата интрига остана за реванша във вторник в Копенхаген.

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1