Коравият Атлетико изхвърли Байерн със загуба и гол на чужд терен (ВИДЕО+СНИМКИ)

Изпусната дузпа на Томас Мюлер провали престоя на Пеп Гуардиола в Мюнхен

С гол на чужд терен Атлетико (Мадрид) елиминира Байерн (Мюнхен) и се класира отново на финала на Шампионската лига след 2014 г. под ръководството на Диего Симеоне. Баварците спечелиха реванша с 2:1 на своя „Алианц Арена”, но допуснаха изравнително попадение, дело на Антоан Гризман, и трябваше да вкарат още два гола, а в оставащите 40 минути успяха да го сторят само веднъж.

Байерн, който загуби първия мач с 0:1 на "Висенте Калдерон", върна гола пасив след рикоширало изпълнение на свободен удар на Шаби Алонсо в 31-ата минута. А в следващия момент можеше да удвои и да прати Атлетико в нокдаун, но Томас Мюлер изпусна дузпа, спасена великолепно от Ян Облак, преди Антоан Гризман да изравни хладнокръвно в 54-ата минута, преодолявайки капана за засада. Роберт Левандовски даде нова преднина на Байерн и направи вълнуващ края, в който Фернандо Торес изпусна несъществуваща дузпа. Баварците се хвърлиха в атака за трето попадение, което щеше да ги прати на финал, но Облак блокира удар на Алаба в добавеното време.

Атлетико, който преследва първи трофей от Шампионската лига, ще срещне Манчестър Сити или Реал Мадрид на финала в Милано на 28 май.

Разочарованието обаче е за треньора на Байерн Пеп Гуардиола, който ще поеме "гражданите" от следващия сезон. И в трите си полуфинала в Шампионската лига с баварците той се проваля.

Гостите, които се славят като един от най-коравите отбори в Европа, влязоха в мача в серия от седем поредни победи във всички турнири, включително успеха с 1:0 миналата седмица.

Атлетико първи тръгна в атака и Габи на два пъти обстрелва вратата на Нойер, но вратарят не трепна.

Байерн беше на ход. Баварската машина заработи на високи обороти. Леванодвски от малък ъгъл не успя да намери мрежата след великолепно подаване на Боатенг, с който защитата бе разсечена.

Рибери произведе 30-метрова бомба, при която Ян Облак не успя да хване, но Левандовски закъсня за добавката. А Лам шутира мощно над вратата.

Веднага след изтичането на първия половин час Байерн откри, връщайки гола изоставане от първия мач. От свободен удар, заложен на границата на наказателното поле, Шаби Алонсо прокара между краката на Хименес, а рикошетът заблуди Облак – 1:0.

С 13-ия си удар в мача баварците поведоха. А Атлетико допусна първи гол след 632 „сухи” минути във всички турнири.

Веднага след това Байерн получи дузпа, след като същият този Хименес задържа без топка Хави Мартинес при корнер и реферът Джунейт Чакър не се поколеба да посочи бялата точка.

Но резервата от първия мач Томас Мюлер пропусна, като Ян Облак усети ъгъла, за да извади великолепно, а след това парира добавката на Левандовски.

Мюлер пропусна 3 от последните 5 дузпи за Байерн във всички турнири.

При това положение щеше да има продължения. Атлетико обаче дочака своя шанс и изравни 9 минути след почивката, когато Фернандо Торес изведе отлично Антоан Гризман сам срещу вратаря и френският национал не сбърка. Въпреки това, останаха съмнения за засада, като в момента на паса Гризман сякаш беше с една идея по-напред от Алаба.

Французинът отбеляза 9-ия си гол в Шампионската лига за Атлетико, задминавайки Диего Коща (8) като водещ реализатор на „дюшекчиите” в турнира.

Продълженията бяха елиминирани, а Байерн вече се нуждаеше от два безответни гола, за да се класира на финала в Милано.

Облак спаси удар на Левандовски от воле преди да извади топката от своята мрежа за втори път в 74-ата минута. Алаба центрира на задната греда, където Артуро Видал върна с глава и Левандовски забоде за 2:1.

Най-спорният момент дойде в 84-ата минута, когато Байерн получи дузпа, каквато в действителност нямаше. Хави Мартинес фаулира Фернандо Торес на границата на наказателното поле, но с поне педя отвън. Въпреки това, реферът назначи дузпа, която потърпевшият Торес изпусна, а с основна заслуга беше Мануел Нойер.

Байерн имаше шанс за трети, решителен гол в 87-ата минута, когато Мюлер чукна за Левандовски, но полякът не успя да насочи топката добре от наказателното поле. После Облак се намеси фантастично след коварен рикошет при удар на Алаба.

След множество мелета в добавеното 5-минутно продължение крепостта на Атлетико издържа и "дюшейчиите" ще срещнат победителя от другия полуфинал Реал Мадрид - Манчестър Сити.

Атлетико допусна 33 удара, най-много в един мач в ерата "Симеоне" във всички турнири.

БАЙЕРН - АТЛЕТИКО 2:1 (2:2 общ резултат)
1:0 Алонсо (31')