Питсбърг направи първа крачка към купа "Стенли"

Тимът победи с 3:2 Сан Хосе и поведе с 1:0 в серията

Питсбърг надделя над гостуващия Сан Хосе с 3:2 и поведе с 1:0 в серията за купа "Стенли" в Националната хокейна лига. Успехът има важно значение, тъй като в 59 от предишните 76 финала или в 78 процента от случаите победителят в първия мач от финалната серия впоследствие печели и трофея, след като форматът 4 от 7 е въведен през 1939 година.

Домакините започнаха добре и взеха аванс с два бързи гола в разстояние на 62 секунди в първата част на Брайън Ръст и Конър Шиъри. Сан Хосе се отърси от шока и успя да изравни през втория период след точни изстрели на Томаш Хертл и на 36-годишния ветеран Патрик Марло, който след 18 сезона с фланелката на отбора записа първо участие във финал за купа "Стенли".

Ник Бонино все пак донесе успеха на Питсбърг 2:33 минути преди края с китков удар, който преодоля вратаря на съперника Мартин Джоунс. Последният направи силен мач с 38 спасявания, но не успя да предотврати поражението.

Стражът на домакините Мат Мъри завърши с 24 отразени шайби.