За първи път в историята си Полша се класира за ¼-финал на Европейско (ВИДЕО+СНИМКИ)

Шедьовър на Шакири даде шанс на „кръстоносците”, но те загубиха след дузпи

Полша е първият ¼-финалист на Евро 2016!

Това стана факт, след като „Дружина полска” се наложи след изпълнения на дузпи над Швейцария и ще играе срещу победителя от мача между Хърватия и Португалия.

Редовното време на срещата и продълженията приключиха при равенство 1:1, ала в крайна сметка поляците триумфираха след 5:4.

Иначе селекционерът на Швейцария можеше да избира измежду най-доброто за срещата на „Жофроа Гишар” в Сент Етиен, докато колегата му Адам Навалка бе лишен от услугите на наказания Бартош Капустка и на контузения Войчек Шчесни.

Заместникът на вратаря Лукаш Фабиански обаче изигра отличен двубой, но със сигурност ще помни дълго ювелирното изравнително попадение на Джердан Шакири малко преди края на редовното време.

Още в началото му пък си пролича сериозното напрежение, тъй като в 22-ата секунда швейцарският вратар Ян Зомер хвърли топката към бранителя Йохан Джуру, който се опита да му я върне, но Роберт Левандовски бе на път да пресече подаването.

Капитанът на поляците все пак стори достатъчно, за да може сънародникът му Аркадиуш Милик да се озове на чудесна позиция. Нападателят на Аякс обаче не можа да улучи опразнената врата от десетина метра и пропиля страхотна възможност.

Отговорът на „кръстоносците” не закъсня и дойде в деветата минута, когато Шакири изведе добре Джемайли, чийто удар мина покрай гредата.

След един корнер в 29-ата минута пък Кричовяк бе оставен непокрит в пеналта, ала с глава прати топката встрани от видимо притеснения в началните минути Ян Зомер.

Стражът бе безпомощен секунди по-късно, когато Камил Грошицки получи пас в коридор и стреля от движение, но над вратата.

Не след дълго пореден пропуск направи Милик, който не намери целта с диагонален шут от два-три метра.

От същото разстояние в 34-ата минута швейцарският централен бранител Фабиан Шер не можа да преодолее Лукаш Фабиански, тъй като стреля с глава право в тялото му.

Именно вратарят на Суонзи даде началото на една отлична контраатака в 39-ата минута и Полша поведе.

След дългото хвърляне Камил Грошицки напредна по левия фланг и отправи прострелен пас към Мили, който се размина с топката и тя стигна до непокрития Якуб Блашчиковски.

30-годишният ветеран я овладя и с удар по земя я прати между краката на вратаря, за да открие резултата – 1:0.

Така той се превърна в първия поляк, разписал се в два поредни мача на Европейско първенство от 1982 г. насам, когато това стори Збигнев Бониек.

След попадението отборът на Швейцария се опита да отговори, но трябваше да се оттегли на почивка с гол пасив, а статистиката от първата част бе впечатляваща.

За едно полувреме двата тима създадоха общо 22 възможности за гол, което е най-доброто постижение от Евро 2004 насам.

Втората част също започна вихрено, тъй като швейцарците се хвърлиха в атака още от самото начало и не бяха далеч от изравняването, ала бранител в бяло изчисти от голлинията.

Веднага след това Роберт Левандовски тества рефлекса на Зомер, а Шакири – на Фабиански.

И в двата случая вратарите се намесиха с вещина.

После този на швейцарците трябваше още на два пъти да демонстрира класа, но го стори и то доста зрелищно след мощен удар на Блашчиковски в 53-ата минута.

Най-зрелищното спасяване не само в мача, а може би и на цялото първенство до момента пък направи Лукаш Фабиански в 73-ата минута.

Тогава Рикардо Родригеш стреля страхотно от свободен удар, ала полският вратар се разтегна максимално и заслужи аплодисменти.

„Кръстоносците” продължиха да натискат и в 78-ата минута, след блокиран удар на Джуру, топката стигна до Шеферович, който със сила я прати към вратата, но успя само да разтресе напречната греда.

Все пак логичното се случи в 82-ата минута, когато се стигна до най-красивия гол досега на първенството, а почти сигурно и до края му!

Той бе дело на Шакири, който от границата на наказателното поле засече от воле с акробатична задна ножица топката и я прати първо в страничната греда, а после и в мрежата за 1:1.

При този резултат приключиха редовните 90 минути и се стигна до продължения.

В тях двата отбора бяха по-предпазливи, а и видимо по-уморени, така че головите възможности почти липсваха.

Две такива се откриха пред Дердьок, ала Фабиански бе на високо ниво и спаси майсторски, за да се стигне до дузпи.

Швейцарският капитан Лихщайнер стреля първи и бе точен, а после и колегата му Левандовски запази хладнокръвие – 1:1.

След това обаче дойде ред на новото попълнение на Арсенал – Гранит Джака, който не можа да улучи вратата.

После Зомер за малко не спаси изстрела на Милик, ала не сполучи, а Шакири не трепна и остави швейцарците в играта – 2:2.

Третата дузпа на поляците бе изпълнена от бранителя Клик, който с мощен шут не остави шансове на Зомер – 3:2.

Защитникът Фабиан Шер също бе точен и изравни, ала Блашчиковски също не сгреши – 4:3.

Така Рикардо Родригеш трябваше да реализира и го стори, но това направи и Криховяк, за да прати Полша на ¼-финал.

Луис Енрике: Не бързаме да станем шампиони

Треньорът на ПСЖ обяви, че целта е отборът да вземе титлата, но не държи това да е много рано