Рекорден автогол прати Уелс на исторически ¼-финал (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Драконите" чакат победителя от мача между Унгария и Белгия

Уелс се класира за първи път в историята си за ¼-финал на Европейско първенство, след като победи Северна Ирландия с минималното 1:0 в британски сблъсък на „Парк де Пренс”.

Мачът между дебютантите във фазата на директните елиминации на еврофинали започна с поделено надмощие, макар че по-добрите възможности преди почивката се откриха пред северноирландците.

Още в 10-ата минута те проведоха една показна контраатака и Стюарт Далас стреля опасно, но Уейн Хенеси спаси.

„Драконите” все пак показаха качествата си в 19-ата минута, когато Арън Рамзи вкара гол, който обаче бе справедливо отменен заради засада.

Малко след това вратарят им Хенеси отново трябваше да се намесва решително, след като Джейми Уорд стреля опасно, а впоследствие Гарет Бейл изчисти в корнер.

С това като цяло се изчерпаха и по-чистите голови положения до почивката.

Публиката на Северна Ирландия обаче се забавляваше на трибуните и скандираше към феновете на съперника „ние не сме глупави, ние не сме глупави, гласувахме да останем”, визирайки вота на Уелс за излизане на Великобритания от Европейския съюз.

На терена пък любимците им така и не успяха да отправят точен удар към вратата на опонента до почивката.

Малко след нея Сам Вокс получи страхотна възможност, след като Рамзи го намери непокрит в пеналта с прецизно центриране, ала нападателят не можа да улучи вратата.

Почти веднага след пропуска си той бе заменен от Хал Робсън-Кану.

В 58-ата минута Гарет Бейл си спечели свободен удар и го изпълни по чудесен начин, ала Майкъл Макговърн отговори подобаващо, спасявайки първия точен изстрел на Уелс в мача.

След това срещата влезе в руслото от първото полувреме и двата тима рядко стигаха до добри възможности за гол.

Решителна се оказа 75-ата минута на срещата, в която Гарет Бейл проби отляво и центрира прострелно към Робсън-Кану.

Бранителят Гарет Макоули изпревари резервата, но успя само да прати топката в собствената си врата и така даде преднина на Уелс в резултата.

Това бе третият автогол на Евро 2016, повече от всяко друго първенство на Стария континент до момента.

Малко преди края двама футболисти с фамилия Уилямс - Джонатан и Ашли, от състава на Уелс се сблъскаха и получиха лекарска помощ, въпреки протестите на „зеления” лагер.

Така или иначе обаче Северна Ирландия загуби, а Уелс ще играе на ¼-финалите срещу победителя от срещата между Унгария и Белгия.