Джак Милър донесе победа на сателитен отбор в Moto GP за първи път от 10 години

Австралиецът спечели прекратеното и подновено състезание в Асен след страхотен порой и много драма, Роси отпадна

Австралиецът Джак Милър стана първият пилот на сателитен отбор, който спечели състезание в Moto GP от 10 години насам. Милър пресече първи финала в Гран при на Холандия след много драматично състезание, което бе прекратено и подновено заради пороен дъжд. Валентино Роси отпадна след падане като лидер в надпреварата, а до второто място се добра Марк Маркес.

Състезанието в Асен бе прекратено след 15 обиколки заради обилния дъжд, който направи пистата невъзможна за каране. След подновяването бяха навъртени само 12 обиколки, а пилотите ще получат само половината от обичайните точки за призовите места.

В генералното класиране Марк Маркес увеличи аванса си на върха заради отпадането на Доктора и 10-ото място на световния шампион Хорхе Лоренсо, който тръгна от дъното на стартовата решетка.

Джак Милър, който кара сателитния мотор на Marc VDS Honda е първият пилот на сателитен отбор, който печели в кралския клас след Тони Елиас през 2006-а в Португалия.

Британецът Скот Рединг изпревари Пол Еспаргаро в предпоследната обиколка и се качи на почетната стълбичка с трето място. Със своето Pramac Ducati той осигури две места в топ 3 на сателитни машини.

След осмия кръг за сезона Маркес води в шампионата с 24 точки пред Лоренсо и 42 пред Роси.