Дортмунд нанесе тежка първа загуба на Юнайтед и Моуриньо (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Жълто-черните” разбиха „червените дяволи” с 4:1 на старта на турнира в Китай

Манчестър Юнайтед на Жозе Моуриньо бе победен категорично от Борусия Дортмунд в първата си сериозна контрола това лято.

Двубоят бе дебютен за двата тима от международния турнир “International Champions Cup” в Китай и завърши с изразителен успех за „жълто-черните” - 4:1.

Новият наставник на „червените дяволи” реши да изпробва различен вариант, при който неговият тим да играе на контраатака, като възложи на Мемфис Депай да играе „скрита деветка”, а зад него нареди Джеси Лингард, Хуан Мата и дошлия наскоро именно от Борусия срещу £26 млн. паунда арменец Хенрик Мхитарян.

В центъра на полузащитата пък действаха Дейли Блинд и Андер Ерера, докато „жълто-черната” атака бе поведена от топреализатора на тима за миналия сезон Пиер-Емерик Обамеянг. Зад него застанаха бившият футболист на „червените дяволи” Шинджи Кагава, Густаво Васкес и пристигналият от Рен срещу 15 млн. евро тийнейджър Усман Дембеле.

Жегата в Шанхай бе толкова силна, че футболистите на двата отбора получиха кратки почивки в 30-ата и в 75-ата минути на двубоя, а на стадиона имаше празни места. Това може да се обясни и с факта, че билетите за двубоя струваха по 100 евро и в крайна сметка около 15 000 от местата останаха незаети. Иначе самото съоръжение е за 56 842 души, а на него имаше привърженици и на двата отбора, подготвили специални хореографии.

Самата среща започна двуостро и първата добра възможност се откри в 15-ата минута пред Манчестър Юнайтед. Тогава Мемфис Депай се измъкна в коридор и „червените дяволи” бяха трима на един в половината на съперника, ала холандецът не бе точен с подаването си и опасността премина.

Дортмунд отговори малко по-късно. В 19-ата минута Обамеянг стреля от далечна дистанция и Сам Джонстън парира удара, но право в краката на Усман Дембеле.

Едно от десетте летни попълнения на „жълто-черните” шутира по диагонала и вратарят отново се намеси, но този път топката попадна в краката на Гонзало Кастро, а опитният германец я прати в мрежата – 1:0.

В 23-та минута Джеси Лингард се озова очи в очи с вратаря на Борусия след грешка в отбраната, ала избърза с нанасянето на удара и не затрудни Роман Вайденфелер .

В 35-ата минута, след едно центриране на Кастро, отново Обамеянг направи опит за атрактивна задна ножица, а впоследствие топката се удари в ръката на капитана в този мач Антонио Валенсия и съдията отсъди дузпа. Именно Обамеянг застана зад топката и за втори път я прати в мрежата на Джонстън – 2:0.

Три минути преди почивката пак Обамеянг пробва технично да прехвърли Джонстън, след като се измъкна от опеката на изрусения Фил Джоунс, но този път вратарят се намеси решително и изби в корнер.

Така в крайна сметка двата тима се прибраха на почивка при резултат 2:0 в полза на Борусия.

На почивката Моуриньо направи четири рокади, заменяйки Джонстън, Джоунс, Лингард и Депай съответно с Ромеро, Рохо, Йънг и Рашфорд.

Това даде резултат, защото след почивката „червените дяволи” стояха по-добре на терена.

В 56-ата минута Мхитарян имаше шанс да намали резултата, но ударът му по диагонала бе спасен с вещина от Вайденфелер.

В ответната атака обаче 19-годишният Дембеле показа защо е считан за един от най-обещаващите таланти на френския футбол, след като навърза Люк Шоу и Маркос Рохо, а после със силен удар в близкия ъгъл не даде шанс на Ромеро дори да реагира – 3:0.

В 59-ата минута все пак Юнайтед намали, след като Блинд подаде в дълбочина, а Рашфорд пропусна за Хуан Мата, който подаде към непокрития Мхитарян и арменецът на празна врата реализира първото си попадение с екипа на Манчестър Юнайтед – 1:3.

После Томас Тухел направи осем рокади едновременно, а Моу предприе още три и повери капитанската лента на Хуан Мата, когото продаде от Челси на Манчестър Юнайтед през зимата на 2014 г. срещу 44,7 млн. евро.

Шанс за изява получиха младоците Аднан Янузай, Пади Макнеър и Андреас Перейра, но те не можаха да променят нещата на терена.

Вместо това, в 86-ата минута Кастро сложи точка на спора с красив гол след шут в далечния ъгъл от границата на пеналта за 4:1.

Така „червените дяволи” загубиха с три гола разлика, а следващият им мач е в понеделник срещу градския съперник Манчестър Сити в Пекин

„Гражданите” също имат нов мениджър в лицето на Хосеп Гуардиола, дебютирал неофициално със загуба от бившия си тим Байерн Мюнхен. Следващият двубой на Борусия Дортмунд също е срещу Манчестър Сити, като ще се проведе в четвъртък от 14:30 часа наше време.