Манчестър Сити окупира върха след триумф в градското дерби на „Олд Трафорд” (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Гражданите” на Пеп спечелиха с 2:1 най-скъпия мач в историята срещу „червените дяволи” на Моуриньо

Манчестър Сити победи градския си съперник Юнайтед с 2:1 на собствения му „Олд Трафорд” в голямото градско дерби от четвъртия кръг на английската Висша лига, останало в историята като най-скъпия и най-гледания мач в елита.

Първият сблъсък на Острова между Хосеп Гуардиола и Жозе Моуриньо бе спечелен от испанеца, чийто момчета тотално надиграха своя домакин до почивката и имаха почти 70% владение на топката през първата част.

Пеп нямаше как да разчита на наказания Кун Агуеро и заложи на дебютанта Клаудио Браво за вратарския пост, а това му изигра лоша шега.

Неговият колега Моуриньо пък реши да смени двамата си флангови футболисти в предни позиции, което също не се оказа удачен ход, защото игралите Хенрик Мхитарян и Джеси Лингард с нищо не показаха, че заслужават да заемат местата на Антони Марсиал и Хуан Мата.

Слаб мач изигра и Дейли Блинд, който бе с основна заслуга за първите две попадения в срещата. Още в 15-ата минута холандският национал изгледа отблизо как Кевин де Бройне си повежда една топка, спечелена преди това от Келеши Ихиеначо във въздуха. Блинд дори не реагира, докато белгиецът напредна сам срещу Давид де Хеа и хладнокръвно прати топката точно в долния ъгъл, за да открие резултата – 1:0.

След попадението „гражданите” продължиха да диктуват темпото и в 36-ата минута стигнаха до второ такова. Тогава отново Де Бройне бе оставен да стреля, този път по диагонала. Топката срещна страничната греда, но Блинд покри засадата и 19-годишният Ихиеначо нямаше как да сбърка – 2:0.

Така младокът вкара своя девети гол във Висшата лига с едва 13-ия си удар към съперниковата врата. Вместо спокойно да доиграят полувремето обаче, гостите позволиха на своя домакин да се върне в мача.

В 41-ата минута Давид Силва фаулира грубо Антонио Валенсия край тъчлинията и получи жълт картон. Уейн Рууни отправи балонно центриране от свободния удар, но Браво излезе напред и изпусна топката. Тя попадна у Златан Ибрахимович, който с прецизен изстрел я прати в мрежата – 1:2.

В самия край на първата част се стигна до нова индивидуална грешка в защитата на гостите и Златан получи шанс да изравни като стреля от десетина метра към празната врата, но прати топката много слабо към голлинията и Джон Стоунс успя да притича, за да запази преднината на своите.

На почивката Жозе Моуриньо извърши двойна смяна - Андер Ерера и Маркъс Рашфорд замениха разочаровалите Хенрик Мхитарян и Джеси Лингард. Това даде резултат, защото „червените дяволи” изиграха по-силно второ полувреме.

Още в началото му Рашфорд показа скоростта си, за да даде шанс на Ибрахимович да стреля. Златан обаче не бе точен, а малко по-късно Клаудио Браво отново демонстрира несигурност.

Претенциите на Уейн Рууни за дузпа обаче бяха неоснователни, защото вратарят успя да играе с топката. После такива имаше и Антонио Валенсия, тъй като след негов опит за центриране се стигна до неволен удар в ръката на Николас Отманеди. Марк Клатънбърг отново показа, че не смята да отсъжда наказателен удар и решението му бе по-скоро правилно.

Така или иначе обаче, след паузата „гражданите” загубиха контрола над срещата. В 70-ата минута Маркъс Рашфорд надбяга с лекота Отаменди и стреля към вратата, където обаче намиращия се в засада Ибрахимович отклони топката преди тя да влезе в мрежата, така че попадението логично не бе зачетено.

Миг след това Де Хеа трябваше да демонстрира класа след опасен изстрел, а впоследствие Ерик Байли скочи в краката на Отаменди и ликвидира опасността, макар и с риск арбитърът да отсъди дузпа. Такава не последва, но се стигна до още два поредни корнера в полза на гостите. Де Хеа отново показа качествата си.

Именно вратарят даде началото на последвалата контраатака, при която Андер Ерера центрира опасно, но защитата на Сити се справи. Последваха два ъглови удара за Манчестър Юнайтед, но те доведоха само до неоправдани претенции за дузпа.

Впоследствие „гражданите” направиха образцова контраатака, но ударът на Де Бройне срещна страничната греда, след което се плъзна по голлинията, ала не я премина.

В последните минути на срещата Манчестър Юнайтед се настани трайно в половината на своя опонент в опит да изравни. На терена се появи и Антони Марсиал, но чистите голови положения липсваха. В крайна сметка „гражданите” успяха да запазят преднината си и ликуваха в края, за да стигнат до своята победа №43 в 144-ото издание на градското дерби в историята на Висшата лига.

След успеха Манчестър Сити остава на върха в класирането с пълен актив от 12 точки след четири кръга, като вече има с 3 повече от „червените дяволи”.

Те пък допуснаха първата си загуба в официален мач под ръководството на Жозе Моуриньо, който остана само с един успех в последните си 10 сблъсъка с Хосеп Гуардиола, като загуби в половината от тях.