Дузпа на Меси в 90-ата минута издърпа Барса от ада (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мощни освирквания на "Ноу Камп" при мъчителния успех с 2:1 над новака Леганес

Лионел Меси от дузпа в 90-ата минута измъкна Барселона от много неприятна ситуация за трудния, неубедителен и мъчителен успех с 2:1 на „Ноу Камп” над новака Леганес в 23-ия кръг на Ла Лига. Двете попадения на Меси освен че го качиха на върха в класацията за най-добър голмайстор през сезона, върнаха Барселона на второто място с 51 точки, само на една зад Реал Мадрид, който има два мача по-малко. Севиля е трети  49 точки.

През седмицата Барса преживя истински шок след 0:4 при гостуването на ПСЖ в един от най-слабите мачове на тима за последните може би четири години.

Луис Енрике направи четири промени в състава след пълния провал на „Парк де Пренс”. Оставените на пейката бяха Бускетс, Иниеста, Пике и Алба. „Блаугранас” биха Леганес с 5:1 като гости в първия мач въобще между тези съперници през септември, но сега настроението в лагера на Барса беше повече от минорно.

Барселона нямаше загуба в 15 поредни кръга на Примера (10 победи и 5 равенства) и мачът започна по най-добрия начин за шампионите – с ранен гол. Неймар пусна наляво за Луис Суарес на ръба на засадата, уругваецът центрира по конец за Меси на втора греда и за аржентинеца беше лесно да вкара отблизо за 1:0 в 4-ата минута.

Това бе негов 18-и гол за сезона и той изравни Суарес на върха в класацията за най-добър голмайстор за сезона.

Леганес видя, че домакините не са на познатото ниво и започна да тормози проблематичната защита на Барселона с дълги извеждащи подавания. Едно такова позволи на Ел Жар да спринтира към вратата, но Тер Щеген се намеси не веднъж, а два пъти след негови удари.

Меси пропусна добър шанс от пряк свободен удар, който сам спечели, и стреля в стената от границата на наказателното поле.

Защитникът Мантовани беше лесно оставен да стреля с глава към Тер Щеген при корнер, но не успя да натисне топката и тя прелетя в аут.

В добавеното време на първата част Тер Щеген направи страхотно спасяване и успя на голлинията да избие рикоширалия удар на Набил Ел Жар, за да съхрани каталунския аванс.

Неубедителната игра на Барселона продължи и Тер Щеген изби нисък удар на Гереро. После Меси намери Неймар вляво в наказателното поле и стражът на Леганес Яго Ерерин изби с крак.

Иван Ракитич вбеси Луис Енрике с няколко ужасни решения при последния пас в атаките на „блаугранас”, а нещата станаха още по-неприятни за домакините в 71-ата минута. Десният бек Серхи Роберто загуби топката до собственото наказателно поле, резервата Дарвин Мачис овладя, изчака спокойно и пусна фронтално за Унай Лопес, който прониза Тер Щеген почти в центъра на вратата за 1:1.

Освирквания на „Ноу Камп” се чуваха през целия мач, но след този изравнителен гол те станаха оглушителни, а напрежението стигна нови висоти.

Меси имаше нов шанс от удобен фаул, но стреля над вратата. Луис Енрике чака чак до 80-ата минута, за да пусне Иниеста за неговия мач №400 в Ла Лига, както и Денис Суарес и Жорди Алба.

Мъката на Барселона се виждаше и головите положения липсваха. Спасението дойде в 89-ата минута, когато Неймар получи хвърлена топка от тъч, излъга съперник по аутлинията и в наказателното поле Мантовани просто клекна пред него като препятствие в някакъв друг вид спорт, а Неймар бе повече от доволен да се бутне право в него и да падне в наказателното поле – дузпа.

Лео Меси застана зад топката, а „Ноу Камп” бе застинал в нервно очакване, защото пропуск значеше край на всички надежди за нова титла в Примера. Меси заложи на силата и стреля мощно в левия ъгъл, вратарят позна посоката, но нямаше време да стигне навреме до ъгъла и топката спря в мрежата за 2:1 – втори гол за Меси и огромно облекчение на скамейката на Барса и по трибуните.

Ел Жар изправи Луис Енрике на нокти в добавеното време със силен изстрел, минал на сантиметри покрай лявата греда.

Победата остана за Барса, а веднага след последния сигнал на стадиона звукът бе увеличен рязко с химна на каталунците, за да не се чуват освирквания или неприятни скандирания.