Арсенал пребори Сити след продължения и стигна трети финал за ФА Къп в четири сезона (ВИДЕО+СНИМКИ)

Алексис Санчес стана герой за тима на Венгер, Гуардиола извърши историческата четвърта смяна

Арсенал достигна трети финал за ФА Къп в четири сезона, след като се наложи с 2:1 над Манчестър Сити след продължения.

Гол на Сити, който изгуби Давид Силва поради контузия, преди почивката не беше признат, но човешкото око на съдиите не може да бъде винено. Серхио Агуеро все пак им даде аванс през втората част с елегантен завършек, но Арсенал намери сили да изравни чрез Начо Монреал. Две греди помогнаха на Чех, а Уелбек пропусна супер положение за лондончани. Алексис Санчес се превърна в герой за Арсенал в продълженията и техен голмайстор №1 на „Уембли” в историята им.

В 15-ата минута двата отбора си размениха по един удар с глава, като вратарите се справиха. По-опасен изглеждаше изстрелът на Давид Силва под гредата, изваден от Чех.

Лондончани вкараха гол в 22-ата минута, но дори не се зарадваха, защото знаеха, че голмайсторът Кошчелни е в засада.

Секунди по-късно асът на Сити Давид Силва бе заменен принудително от Рахим Стърлинг, след като бе чукнат в бедрото от Габриел Паулища.

Малко преди първия половин час Серхио Агуеро опита да си изпроси евтина дузпа, преплитайки краката си и падайки в единоборство с Алекс Окслейд-Чембърлейн. Реферът не се хвана на номера.

Най-спорната ситуация дойде в 40-ата минута, когато гол на Сити не беше признат. Лерой Зане центрира фалцово от аутлинията, топката прехвърли Петер Чех. Агуеро стреля, Чех парира около голлинията, а на добавката Стърлинг прати високо в мрежата. Реферите решиха, че при центрирането кълбото е напуснало очертанията на терена. Но само видео повторение можеше да покаже ясно. Изглеждаше, че топката не е изцяло в аут.

В добавеното време на първата част и Алексис Санчес ревна за дузпа, като тръгна да пада още преди Хесус Навас да сложи ръка върху рамото му. И сега реферът Крейг Поусън бе прав.

Сити излезе напред в резултата в 62-ата минута след контраатака и хландокръвен завършек на Серхио Агуеро. Аржентинецът бе намерен с висок пас още в половината на „небесносините”, напредна мощно и елегантно чукна над Петер Чех, отбелязвайки 30-ия си гол този сезон. Асистенцията бе на Яя Туре, а голямата грешка – на Аарън Рамзи.

Арсенал отвърна с обръщане и шут на Йозил, профучал покрай далечния ъгъл.

Десет минути  след гола на Сити „артилеристите” изравниха. Начо Монреал се включи от задна позиция и от воле засече високо центриране на задната греда, дело на Окслейд-Чембърлейн.

Петер Чех спаси Арсенал в 79-ата минута, когато Яя Туре посрещна топка от дъгата на наказателното поле и само пръстите на вратаря отклониха кълбото в страничния стълб.

Рамката бе верен помощник на Чех и в 82-ата минута, когато Фернандиньо се извиси и засече центриране от корнер в напречната греда.

Мигът за Арсенал настъпи в 86-ата минута, когато Дани Уелбек финтира Отаменди на десния фланг, навлезе навътре и опита диагонален удар, който не хвана фалца и профуча точно покрай далечния стълб. Така, мачът влезе в продължения.

Роб Холдинг прати с глава над вратата при корнер за „топчиите” преди Алексис Санчес да осъществи обрата в 101-ата минута след меле в пеналтерията и неразбирателство в защитата на „гражданите” при фаул на Йозил.

Чилиецът се разписва за четвърти път в последните си три участия на „Уембли” за Арсенал, като става рекордьор за лондончани на този стадион.

Преди това Гуардиола бе извадил Агуеро. Пеп се възползва от новото правило да извърши 4 смени, като замени влезлия Стърлинг точно преди второто продължение. Келечи Ихеаначо влезе при историческата смяна.

Във второто продължение Де Бройне бе в основата на две положения за Сити. Белгиецът предпочете да подава вместо да стреля при първото, като Бейерин се намеси решително при последвалия удар на Делф. После Де Бройне прати по диагонала в аут.

„Топчиите” ще срещнат Челси във финала на „Уембли” на 27 май.

17:30 19/04 БОТЕВ ВР - ЕТЪР
20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)