Дортмунд си извоюва директна квота за Шампионската лига, Хамбургер се спаси драматично (РЕЗУЛТАТИ+РЕПОРТАЖИ)

Байерн изпрати Шаби Алонсо и Лаам, Кьолн се завърна в Европа след 25 години, Обамеянг стана голмайстор на Бундеслигата

Борусия (Дортмунд) си извоюва третото място в крайното класиране на немската Бундеслига след успех с 4:3 във вълнуваш сблъсък с борещия се за евентуална европейска квота Вердер.

Жълто-черните знаеха, че нямат право на грешка, ако искаха да играят директно в групите на Шампионската лига.

Още в 7-ата минута Вердер поведе в резултата с куриозен гол на Златко Юнузович, като технологиите трябваше да отсъждат дали топката е преминала голлинията.

Дортмунд изравни в 32-ата минута. Кагава намери Ройс в коридор. Марко се поколеба дали да подава. В крайна сметка плъзна покрай вратаря в долния ъгъл за 1:1.

Фантастичен гол 3 минути преди почивката вкара Пиер-Емерик Обамеянг. Дембеле копна над защитата и габонският национал сякаш с лекота от въздуха заби под гредата.

Но още в 46-ата минута Вердер изравни. Великолепен пробив отляво направи Макс Крузе. Той достави за Фин Бартелс, който засече за 2:2.

„Бременските музиканти” осъществиха втория обрат в мача в 68-ата минута, когато Макс Крузе с прехвърлящ удар и рикошет усложни задачата на „жълто-черните” за третото място.

Борусия веднага можеше да изравни, но Феликс Вийдвалд извади удар под гредата на Обамеянг с глава.

Вълнуващият мач продължи с отсъдена дузпа за Дортмунд. Серж Набри препъна Марко Ройс и потърпевшият не сбърка от 11-те метра за 3:3. Това върна домакините на третото място.

С втора дузпа Обамеянг подпечата третото място на Борусия (Дортмунд) за крайното 4:3.

Хофенхайм завърши 0:0 с Аугсбург и остана четвърти, отстъпвайки с 2 точки на Борусия.

В последния си мач шампионът Байерн победи Фрайбург с 4:1 в чест на Филип Лаам, Шаби Алонсо и вратаря Том Щарке, които приключват своите състезателни кариери.

С типичното изпълнение на Робен Байерн откри резултата в 4-ата минута. Холандецът отбеляза 13-ия си гол този сезон.

Жером Боатенг се контузи преди почивката и трябваше да бъде заменен.

Артуро Видал покачи в 73-ата минута, след като получи време и пространство на границата на наказателното поле, и чилиецът завъртя в долния ъгъл. Асистенцията бе на Робен.

Фрайбург бързо намали. В 76-ата минута „златната” резерва Нилс Петерсен намери по диагонала десния долен ъгъл.

Алонсо и после Лаам обраха овациите на „Алианц Арена”, напускайки терена преди последния съдийски сигнал.

В добавеното време Франк Рибери направи 3:1 за Байерн след успешно завършена контраатака. А крайното 4:1 оформи Джошуа Кимих след свалена топка отстрана на Левандовски, който няма да завърши като голмайстор. Пиер-Емерик Обамеянг е човекът, който ще празнува, с гол повече (31 срещу 30 попадения).

А Байерн отпразнува петата си поредна титла след двубоя.

След 25 години отсъствие от Европа Кьолн ще играе на международната сцена за сметка на Фрайбург. „Козлите” се наложиха с 2:0 над Майнц 05, докато Фрайбург загуби 1:2 от Байерн и завършва 7-и. В случай че Борусия (Дортмунд) спечели Купата на Германия срещу Айнтрахт (Франкфурт), Фрайбург също ще играе в Лига Европа.

В директния мач за оцеляване Хамбургер победи Волфсбург с 2:1 и се спаси.

„Вълците” откриха в 23-ата минута чрез Робин Кнохе, който вкара първия си гол през сезона с глава.

Голмайсторът Кнохе обаче сбърка десетина минути по-късно и домакините изравниха. Филип Костич бе точен с хладнокръвен удар.

Голът на спасението падна в 87-ата минута, когато влезлият преди минута и половина Джан-Лука Валдшмид с глава прати Волфсбург на плейаут.