Манчестър Юнайтед отчая Аякс с 2:0 и спечели единствения липсващ трофей (ВИДЕО+СНИМКИ)

Погба и Мхитарян вкараха за 2:0 на финала, Моуриньо върна Юнайтед в Шампионска лига с хеттрик от трофеи

Манчестър Юнайтед победи Аякс с 2:0 на финала в Лига Европа и изпълни голямата си цел за сезона – да се върне в груповата фаза на Шампионска лига наесен. Голове на Пол Погба през първата част и Хенрик Мхитарян в началото на втората допълниха витрината на „Червените дяволи” с единствения трофей, който им липсваше – този от втория по сила европейски клубен турнир.

Юнайтед постигна нужния резултат в типичния за този сезон стил на мениджъра Жозе Моуриньо – без блясък в играта, но с отлична организация в защита, с ефективност в атака и много рутина. Той донесе първи европейски трофей за отбора от онзи знаменит финал в Шампионска лига срещу Челси в Москва през 2008 година. Погба откри след голям рикошет при удар извън наказателното поле в 18-ата минута, а Мхитарян удвои в 48-ата с акробатичен удар с гръб към вратата след свалена топка с глава от Смолинг при корнер на Мата.

20-кратният шампион на Англия може да завърши шести във Висшата лига, но приключва сезона с три трофея – Лига Европа, Купата на лигата и "Къмюнити шийлд" в дебютния сезон на португалския специалист.

Тимът от „Олд Трафорд” стана петият в историята, който има в колекцията си всички трофеи от европейските клубни турнири след Ювентус, Аякс, Байерн Мюнхен и Челси. Решението на Специалния да пренебрегне последните кръгове във Висшата лига и да насочи всички усилия към Лига Европа се оказа правилно и през септември Юнайтед ще стартира в групите на Шампионска лига във втора урна. Аякс ще трябва да мине през плейофния кръг, за да играе в Шампионска лига след загубения финал.

Жозе Моуриньо стана първият треньор в историята, който печели повече от веднъж както Шампионска лига (два пъти - с Порто и Интер), така и Лига Европа (два пъти - с Порто и Манчестър Юнайтед).

Финалът в шведската столица започна без обичайната кратка откриваща церемония за такъв повод. Вместо това имаше минута мълчание преди началото в памет на жертвите при терористичната атака на концерт на Ариана Гранде в Манчестър в понеделник вечер. Уейн Рууни остана резера, а Маркъс Рашфорд водеше атаката на Юнайтед.

Контузеният Златан Ибрахимович не можеше да играе във финала, но пристигна на „Френдс Арена” в Стокхолм и още преди старта повдигна настроението на феновете. Ибра започна кариерата си в големия футбол именно в Аякс, а този сезон е водещ голмайстор на „Червените дяволи”.

Аякс започна с най-младия състав в историята на финалите в Лига Европа – средна възраст от 22 години. Младостта си пролича в началото по нервната игра на колоса от Амстердам. Още в 25-ата секунда Пол Погба стреля опасно от воле при лошо избита топка от вратаря Онана, но мерникът му не бе точен. Мхитарян потърси Рашфорд в наказателното поле, но младият централен нападател не успя да засече. Мата търсеше Фелайни с друго центриране, което също не бе засечено.

Аякс отправи първия точен удар в 15-ата минута чрез Бертран Траоре, който получи подаване отляво от Амин Юнес, но Серхио Ромеро сравнително лесно лови високия шут на близката греда.

В 18-ата минута опитът триумфира над младостта. Ридевалд хвърли много лошо един тъч в собствената половина и подари на Мата, атаката продължи до Маруан Фелайни, който заложи пред наказателното поле за Пол Погба, а ударът на най-скъпия футболист в света се отби от крака на Давинсон Санчес и фатално заблуди вратаря Онана, който не можа да обърне бързо посоката си на движение и видя как топката влиза в центъра на неговата врата под гредата за 1:0. Така Погба отговори с гол на всички критики към него след връщането му на „Олд Трафорд” за 105 млн. евро от Ювентус.

Погба посочи с пръст към небето, посвещавайки гола на наскоро починалия му баща.

„Синовете на боговете” веднага опитаха натиск, но можеше да получат втори гол в 24-ата минута, когато пак Фелайни пусна хубаво надясно за спринтиращия Антонио Валенсия, но силният шут на еквадореца беше париран от Онана на близката греда.

В последните десетина минути на първата част 20-кратните шампиони на Англия се прибраха в своята половина и изчакваха постепенните атаки на съперника с гол аванс. Юнайтед насити центъра на терена и не даваше никакви пространства за атаки, което караше Аякс да изпада в истинска главоблъсканица при пасовете напред.

Бертран Траоре и Хаким Зиех опитаха на няколко пъти с дрибъл между няколко човека да стигнат до позиции за удар, но бяха блокирани и Моуриньо посрещна своите играчи в съблекалнята с добра преднина от 1:0.

Втората част започна с пиротехника зад вратата на Серхио Ромеро от агитката на Аякс, която много скоро бе смълчана с втори гол на английския гранд. Хуан Мата центрира от корнер, Крис Смолинг надскочи Де Лихт и с глава свали пред вратата за Хенрик Мхитарян, който с гръб към вратата акробатично се разписа с десния крак над главата си за 2:0 с шестия си гол в турнира този сезон.

В минутите след гола Юнайтед пресираше, а хаос завладя играта на холандците. Петер Бош реагира и замени незабележимия Каспер Долберг на върха на атаката и включи Давид Нереш. Така Нереш отиде на фланга, а Бертран Траоре заигра като централен нападател.

Маруан Фелайни продължаваше да печели всеки един спор за висока топка и в 65-ата минута можеше да се разпише с глава, но насочи право в ръцете на Онана.

Бош после извади и Ласе Шьоне, а Хаким Зиех пропиля добра възможност от пряк свободен удар за игра с ръка на Мхитарян, стреляйки слабо в стената от дъгата пред наказателното поле.

Моуриньо смени голмайстора Мхитарян, а безсилието на Аякс изби в агресия и край тъча се стигна до спречкване между Мата, Ерера и няколко играчи на амстердамци. Всичко стана заради грубо нарушение на Мата на шпагат, което му донесе жълт картон.

В последните минути Моуриньо пусна Уейн Рууни, сякаш за да му даде шанс да се сбогува с отбора и феновете.

Резервата Джеси Лингард спринтираше с топката към вратата в опит отново да се разпише в голям финал, но Давинсон Санчес успя да го настигне в последния момент и изби.

В последната 94-а минута Аякс имаше шанс да вкара поне почетен гол сам срещу Ромеро, но Нереш изигра напълно несериозно и не сполучи с опит да прехвърли аржентинеца и беше време да започнат празненствата на „Червените дяволи”.

Аякс - Манчестър Юнайтед 0:2
0:1 Пол Погба '18
0:2 Хенрик Мхитарян '48