Барса изпрати Луис Енрике с Купата на Испания (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лео Меси изпъкна с гол и асистенция за 3:1 над Алавес, но останаха съмнения за засада при гола на Неймар за 2:1

Барселона изпрати напускащия Луис Енрике с трофей след победа с 3:1 над Алавес на финала за Купата на Испания на „Висенте Калдерон” в Мадрид. Лео Меси даде аванс на каталунците, но бъдещият играч на Реал Мадрид Тео Ернандес изравни с красив гол от пряк свободен удар. Неймар пак даде аванс на Барса, но сякаш беше в засада при паса на Андре Гомеш, а още преди почивката Меси даде гениален пас за Алкасер, който направи 3:1 и Алавес не намери сили да се върне в мача след паузата.

„Блаугранас” спечелиха Купата на краля за трета поредна година за рекордния общо 29-и път и вече имат цели 10 купи повече от големия съперник Реал Мадрид. Лео Меси закръгли на 30 трофеите си с екипа на Барселона. Луис Енрике завършва престоя си начело на клуба с 9 трофея, а Неймар стана първият играч, който бележи в три поредни финала на турнира, от 1962 година насам, когато това постига легендата на Реал Мадрид Ференц Пушкаш.

Алавес играеше финал в турнира за първи път в своята история и 5000 фенове на баските пътуваха до столицата без билет, само и само да подкрепят своя отбор.

Луис Суарес и Сержи Роберто бяха наказани и Луис Енрике заложи на Масчерано като десен бек. Финалът обаче започна с много неприятен удар глава в глава между Хавиер Масчверано и Маркос Йоренте в 8-ата минута, при който кръв потече от главата на Масчерано и той бе сменен принудително от Андре Гомеш, а схемата на Барса се промени от 4-3-3 на 3-4-3.

Алавес опитваше да респектира съперника с много твърди влизания и това никак не се харесваше на звездите на Енрике. В 28-ата минута Ибай Гомес сам си спечели топката пред наказателното поле на Барселона и стреля наглед безобидно към близкия ляв ъгъл, но Яспер Силесен реагира лошо и топката мина през ръцете му, удари се в гредата, разходи се по голлинията и излезе от другата страна, като не пожела да навести мрежата.

Този миг на малшанс за Алавес се оказа много важен в мача, защото само две минути по-късно Меси подаде на Неймар, който му върна пред наказателното поле и аржентинецът веднага с лекота завъртя в левия ъгъл с левия си крак за 1:0.

Алавес успя да изравни след само три минути, когато Иниеста направи фаул пред наказателното поле, а бъдещият играч на Реал Мадрид Тео Ернандес стреля над стената неспасяемо във вратарския ъгъл под гредата за 1:1.

Дебютантите в битката за трофея вече чакаха да се оттеглят на почивка при реми, но това не се случи. Най-спорният момент в целия мач дойде в 45-ата минута. Меси намери вдясно напълно свободния Андре Гомеш, който центрира ниско и на втора греда Неймар се разписа на празна врата за 2:1, но може би беше зад защитата. Играчите на Алавес спореха със страничния съдия, който не вдигна флага и Барселона поведе.

Почивката още не беше дошла и нещата станаха още по-лоши за Алавес, защото Меси получи вдясно, мина между двама, подмина трети и четвърти и в най-точния миг пусна в коридор за излезлия от чиста позиция Пако Алкасер, който по диагонала с десния крак покачи на 3:1.

Втората част не беше толкова бурна, защото Барселона се задоволяваше спокойно да владее топката в дълги периоди от мача, а Алавес рядко изнасяше цялата си игра напред.

Меси пак намираше начин да „отключи” защитата на съперника, но Иниеста шутира над целта. Алавес имаше минути на натиск, но всички удари след лоши избивания на защитници на Барса летяха или над вратата, или встрани.

Дейверсон прати в мрежата в 71-ата минута, но имаше вдигната правилно засада, защото бразилският нападател беше леко зад защитата при последното чукване към него.

Алавес опита да върне интригата с дълги изритани топки и дори дълги тъчове, но класите в редиците на двата тима бяха различни и Барселона отпразнува 29-ата си Купа на Испания.