Нов рекорд по "Ком-Емине"

Борислав Йорданов измина 600-километровия маршрут с колело по време на своя "Велоносен поход"

Нов рекорд по "Ком-Емине"

Новият рекорд за скоростно преминаване на маршрута "Ком-Емине" със собствени сили вече е 3 дни, 9 часа и 1 минута.

Постави го Борислав Йорданов, който премина трасето с дължина над 600 км, с велосипед. Той потегли в 9:00 ч. на 1-ви август от връх Ком и финишира на нос Емине в 18:01 ч. на 4-ти август.

Рекордът беше поставен по време на т.нар. "Велоносен поход", чиято цел не е само спортното постижение, но и повдигане на темата за нуждата от повече обособени и поддържани веломаршрути в България. Според Борислав и екипа на похода, "Ком-Емине" - най-дългият пешеходен туристически маршрут в България, може да се превърне и във велосипеден, както и да се маркира от начало до край като такъв.

В дните от 1 до 4-ти август беше показано нагледно, че темата е важна, че има нужда от подкрепа, както и че маршрутът има голям потенциал. Допълнително доказателство са опитите за различни пешеходни рекорди, които стартираха почти едновременно с този на Борислав.

Подкрепа за каузата показаха много хора от цяла България, като част от тях се включиха и в етапи от самия "Велоносен поход". Те караха и носеха колелата си по билото на планината заедно с Борислав, като за най-тежкия участък (върховете Амбарица, Голям Купен и Ботев) се включиха и няколко скороходци. Именно след тази част от маршрута Борислав беше на път да се откаже заради травми на краката. Наложи му се да остане за няколко часа на връх Ботев в нощта на 2-ри срещу 3-ти август, защото поради силни болки не можеше да продължи. Въпреки това, 2-3 часа преди изгрева, той успя да тръгне отново, като го придружаваше организаторът на похода - Калин Русев.

Общото време за спане, което Борислав е имал за 81 часа поход, е едва 7-8 часа сън. Недоспиването, заедно с тежкия терен в Централен Балкан, обраслите пътеки около някои от проходите в Източна България, горещината в последните участъци, травмите на краката и умората бяха сред големите предизвикателства на похода. Благодарение на силната подкрепа, която инициативата получи,  желанието на Борислав да подобри рекорда и усилията на екипа, "Велоносен поход" завърши успешно и беше записано постижение, каквото не е имало досега в историята на "Ком-Емине". Никой досега не е преминавал маршрута толкова бързо със собствени сили.

Освен инициативата по билото на планината, в която се включиха много колоездачи и планинари, имаше и силна кампания в социалните мрежи. Хората публикуваха свои снимки с вдигнати велосипеди и хаштаг #velonosenpohod. По този начин те показаха, че подкрепят Борислав и каузата на "Велоносен поход".

Борислав Йорданов е на 31 г. и представлява клуб "Велораптор".  През 2014 г. той постави рекорд за преминаване на маршрута "Ком-Емине" с велосипед без поддържащ екип. Времето, за което измина 600-те км, без да е планирал рекорд, е точно 5 дни и 4 часа. Така Борислав вече държи не един, а два рекорда по маршрута - за автономно преминаване и за преминаване с поддържащ екип. Въпреки постижението, едно от първите неща, които Борислав каза след като финишира на Емине беше: "Рекордите са временни. Те са, за да се подобряват". Това, което не е временно и остава като тема, върху която да се работи, е каузата на инициативата - развитието на планинското колоездене в България.

Основен организатор и инициатор на "велоносния поход" е създателят на клуб "Велораптор" - Калин Русев. Той е на 45 години, от София, и беше сред колоездачите, които придружиха Борислав по част от трасето. Калин беше с него от кризисния момент на връх Ботев до Прохода на републиката. Според Калин "велоносният поход" е много повече от спортно предизвикателство: "С тази инициатива искаме маршрутът "Ком-Емине" да се популяризира и маркира за колоездене, но и да покажем, че колоездачите в България могат да се обединяват около общи каузи, не само да се състезават един с друг. Подкрепихме един човек заради нещо важно, което касае много от нас - карането на велосипед в планината."

Част от велоносците, които придружиха Борислав Йорданов по време на "велоносния поход":

Александър Сръндев, 20 години, от София
Вице-европейски шампион по крос дуатлон (спечели титлата едва два дни преди да се включи във "Велоносен поход"). Национален състезател по триатлон (плуване, колоездене и бягане) и лека атлетика. Активно се занимава със спорт от 8 години. Има държавни и балкански титли, а през 2016 г. дори исторически първи медал за България от Европейското първенство по крос дуатлон за младежи (планинско бяган и колоездене). Беше с Борислав в участъка между Петрохански проход и гара Лакатник и един от първите велоносци по трасето.

Александър Алексиев, 24 години, от Мъглиж
Един от най-успешните състезатели по  планинско колоездене в България. През последните години е спечелил всички XCO и XCM състеазния по планинското колоездене, в които е участвал. Той е и един от най-добрите шосейни състезатели в страната, състезаващ се за "Несебър-Шокблейз". Включи се във "Велоносен поход" в участъка между прохода Шипка и хижа Буковец (прохода Твърдица).

Калин Русев, 45 години, от София
Основател на клуб "Велораптор" и организатор на "Велоносен поход". Кара колело в планината вече повече от 20 години, като през последните 3 и половина участва активно в състезания и е печелил само призови позиции в своята категория.  Отскоро е планински спасител към ПСС отряд София. Освен с различни спортове, има дългогодишен опит и като мениджър в международна корпорация, предприемач и ръководител на големи екипи. Има двама сина и една дъщеря. Включи се в колоезденето с Борислав Йорданов в участъка между връх Ботев и Прохода на републиката.

Васил Василев, 32 години, от Шумен, живее в с. Белащица до Пловдив
Запалва се по колоезденето благодарение на Боби. Твърди, че този спорт е променил живота му из основи. Той е колоездачът карал най-дълго с Боби по време на похода. Изминава с него разстоянието от хижа Партизанска песен (над Габрово) до финала на нос Емине.
Валентина Георгиева 15-а в квалификациите на греда

Вижте подробности

Ризов се размина с финала на пушка от 3 положения на СК в Рио

Българинът не успя да вземе олимпийска квота

Шефът на европейския хандбал: С нетърпение гледаме към България и Варна

Българите научиха съперниците си за предстоящите у нас две първенства по плажен хандбал

Нургюл Салимова с четвърто поражение в Торонто

Тя отстъпи с черните фигури на индийката Хумпи Конеру

Френски министър разкри дали откриването на Олимпиадата ще е на "Стад дьо Франс"

Вижте подробности

Изписаха от болница двукратен шампион на Тура

Вингегор под въпрос за обиколката на Франция

Франция и Германия приемат Световното по хандбал за мъже през 2029 година

Вижте подробности

Олимпийските игри тръгнаха с резервния огън

Вижте защо

Ново уникално постижение на Петър Стойчев

Остават още четири маратона, закани се плувецът

Актуално

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1
22:00 18/04 Аталанта - Ливърпул 0:1
22:00 18/04 Марсилия - Бенфика 1:0 (4:2, д.)
22:00 18/04 Уест Хем - Байер Л 1:1
22:00 18/04 Фенербахче - Олимпиакос 1:0 (2:3, д.)
22:00 18/04 ПАОК - Брюж 0:2
19:00 17/04 ЦСКА - БОТЕВ ПД 0:1
22:00 17/04 Ман Сити - Реал М 1:1 (3:4, д.)
22:00 17/04 Байерн М - Арсенал 1:0

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки