Фетел с утешителен триумф на Интерлагос

Германецът задмина Ботас още на първия завой

Себастиан Фетел (Германия, Ферари) спечели 41-та си победа във Формула 1, след като завърши на първо място в Гран при на Бразилия.

Четирикратният световен шампион завърши състезанието в Интерлагос с време 1:31:25.260 часа, оставяйки на 2.762 секунди зад себе си Валтери Ботас (Финландия, Мерцедес), който спечели съботните квалификации. Трети финишира Кими Райконен (Финландия, Ферари), а световният шампион Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) стигна до четвъртото място.

Себастиан Фетел изпревари Валтери Ботас в първия завой, а два по-късно Даниел Рикардо (Австралия, Ред Бул) се завъртя, но инцидентът не беше фатален и австралиецът продължи надпреварата след включването на автомобил по сигурността. Повторенията пък показаха, че всъщност е имало и катастрофа, след като Стофел Вандоорн (Белгия, Макларън) е бил заклещен между Кевин Магнусен (Дания, Хаас) и Рикардо, което предизвика завъртането на австралиеца. Обиколка по-късно проблеми получи и Естебан Окон (Франция, Форс Индия), който видя края на серията си от 27 завършени състезания. Поредицата започна със самия му дебют във Формула 1.

В развитие на състезанието Люис Хамилтън увеличи скоростта и в деветата обиколка влезе в точките, а малко по-късно премина и пред Карлос Сайнс (Испания, Рено). Следващата жертва на британския пилот на Мерцедес беше Нико Хюлкенберг (Германия, Рено) в завой номер 4 на 11-та обиколка, като в тези минути от надпреварата той и Рикардо летяха по пистата и правеха изпреварване след изпреварване. Австралиецът също влезе в точките в 15-та обиколка след изпреварване срещу Сайнс, а Хамилтън доближи борещите се за пето място в състезанието Фернандо Алонсо (Испания, Макларън) и Фелипе Маса (Бразилия, Уилямс). Само обиколка по-късно испанският пилот на Макларън вече беше зад британеца, а бразилецът отстъпи малко по-късно и Хамилтън зае четвъртото място.

Ботас постави най-добра обиколка в 21-та, а след серия от скоростни завои пасивът на финландеца срещу Фетел вече беше малко под две секунди. Очаквано, Ботас спря малко по-късно и сложи гуми с мека смес, а още в следващата обиколка германецът направи същото и за негово щастие се озова точно пред болида на Мерцедес след изхода от питлейна.

След многото спирания Хамилтън се оказа пред Фетел, но британецът все още не беше влизал в бокса, а бяха изминали 31 обиколки. Той направи това в 44-та и се завърна на пистата на пето място, но целта пред него беше подиум. Хамилтън моментално записа най-добра обиколка и не след дълго изпревари Макс Ферстапен (Холандия, Ред Бул), но Кими Райконен се оказа твърде бърз и спечели третата позиция с 4.6 секунди пасив от лидера

Себастиан Фетел в крайна сметка не позволи на Валтери Ботас да съкрати преднината му и спечели състезанието.

Историческо: Ферари сменя червения цвят на болидите си