Манчестър Сити спечели най-гледаното дерби и докосна титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Гражданите” спряха рекорда на Юнайтед и на свой ред поставиха такъв с 2:1 в исторически мач на „Олд Трафорд”

Манчестър Сити стигна до изключително ценна победа при визитата си на градския съперник Юнайтед от XVI кръг на английската Висша лига.

„Гражданите” спечелиха с 2:1 дербито, което постави рекорд по зрителски интерес, тъй като не бе излъчвано в само четири страни от целия свят – Сейнт Китс и Невис, Молдова, Куба и Северна Корея.

Успехът бе 14-и поред за „небесносините” и след него те вече имат внушителен аванс от 11 точки пред втория Юнайтед, а освен това записаха нов рекорд по последователни победи в рамките на един сезон (б.а. Арсенал също има 14 поред, но в две различни кампании).

Наставникът на домакините Жозе Моуриньо, който бе лишен от услугите на наказания Пол Погба, загуби за първи път домакински мач за първенство в неделя, след 24 ремита и 81 победи в предишните 105 опита.

Нещо повече, загубата бе първа за неговия тим от 40 дуела на „Олд Трафорд” във всички състезания и сложи край на рекордната серия, която стартира след поражението отново от Манчестър Сити и то пак с 1:2 през септември 2016 година.

Иначе първите 15 минути на дербито бяха доста равностойни като двата състава не успяха да създадат чисти голови възможности.

Първият точен удар в мача дойде в 16-ата, когато Де Бройне отне топката край тъчлинията и Рахим Стърлинг стреля, ала не затрудни Давид де Хеа.

Секунди след това Габриел Жезус получи чудесен пас от своя капитан Венсан Компани и финтира с лекота Маркос Рохо, но шутира право в ръцете на Де Хеа.

Малко по-късно бразилецът поиска дузпа, след като навърза няколко защитници на „червените дяволи” и падна в пеналта, но арбитърът даде знак играта да продължи.

Последваха няколко твърди влизания, а в 31-ата минута Джеси Лингард вкара топката във вратата, но преди това извърши нарушение.

В 42-ата минута Фабиан Делф центрира и Ашли Йънг увисна, за да остави Лирой Сане сам срещу Де Хеа, но испанският страж спаси с вещина.

След последвали корнер обаче топката попадна у Давид Силва и той от близка дистанция преодоля своя сънародник, за да се разпише във втори пореден двубой и да открие резултата точно преди почивката.

В добавеното време на първата част Фабиан Делф не прецени добре едно центриране и остана под топката, която стигна до Маркъс Рашфорд, а младокът я прати в мрежата с удар по диагонала.

Така тийнейджърът изравни резултата с последния изстрел за първата част, който бе общо трети в актива на „червените дяволи” за мача.

Малко след подновяването на играта отново Рашфорд намери чудесно Джеси Лингард в пеналта, но юношата на „червените дяволи” опита триково отиграване и несполучи.

В 54-ата Ромелу Лукаку допусна грешка, оказала се решителна за крайния изход на дербито.

Нападателят, изиграл слаб мач, се опита да изчисти след центриране от статично положения, но топката се удари в гърба на негов съотборник и попадна у Никлас Отаменти, а той от своя страна с ножичен удар даде за втори път аванс на Сити в мача.

Последва неточен удар на Лукаку и страхотен изстрел на Де Бройне в 70-ата минута, спасен с вещина от Де Хеа.

В 75-ата минута и Едерсон трябваше да се намесва, тъй като Рашфорд стреля силно по диагонала, но вратарят на Сити бе стабилен.

Веднага след това на терена се появи Златан Ибрахимович, който в 84-ата минута задържа майсторски топката и подаде към друга резерва – Хуан Мата.

Последният намери Антони Марсиал и той изведе Лукаку на чиста позиция, ала белгийският национал стреля от непосредствена близост право в лицето на вратаря Едерсон, след което и Мата не сполучи при добавката.

До края Сити имаше шанс да направи успеха си още по-изразителен, но не го стори.

Въпреки това тимът сложи ръка върху титлата с нов рекорд и поредна впечатляваща победа.