Тихомир Иванов е №1 в атлетиката за 2017 г.

Челната тройка допълниха Ивет лалова и Радослава Мавродиева

Тихомир Иванов спечели 20-ото издание на традиционната анкета на списание „Атлетика“ за „Атлет на България“ и е номер 1 в атлетиката за 2017-а година.

Със силни резултати и постоянно присъствие в световния елит на скок височина през цялата година плевенският скачач оглави класацията с 320 точки и убедително изпревари останалите в анкетата.

Тихомир завърши зимния сезон с четвърто място на финала на европейското първенство в зала и продължи добрите си изяви и на открито – първо място за България на европейското отборно първенство – първа лига, второ място на турнир от „Диамантената лига“ и финал на световно първенство.

Той е единственият български атлет за 2017-а с финали на европейското в зала и на световното на открито, две призови места в „Диамантената лига“, победи на различни турнири, а личният му рекорд от 2.31 м е най-силният резултат в българската атлетика за годината. Тези класирания и резултати бяха достатъчни, за да спечели анкетата без конкуренция.

Над 200 точки събраха една от най-бързите жени в света Ивет Лалова-Колио, която е втора с 258 т., както вицешампионката от европървенството в зала на гюле Радослава Мавродиева (244) и финалистката на скок височина от световния шампионат Мирела Демирева (236).

Място в десетката намериха трима млади атлети на възраст  под 18  години. Те завоюваха медали и поставиха по няколко национални рекорда при подрастващите. Вицешампионката на света в тройния скок за девойки до 18 години Александра Начева е пета в анкетата, универсалната бегачка Лиляна Георгиева е шеста, а 15-годишният специалист в мятането на чук Валентин Андреев е на девета позиция.

Десетката допълват финалистът от европейското първенство в зала на троен скок Георги Цонов (7-и със 122 т.), атлет и спортист на България за 2015-а Габриела Петрова (8-а с 59 т.), която се завърна в елита на тройния скок след контузия и балканския шампион на троен скок 35-годишния ветеран Момчил Караилиев (10-и с 55 т.) – атлет на България за 2005-а и 2009-а. Още 11 атлети, участвали в нациоалния отбор на България, набраха точки в анкетата.