Барса с класика на „Бернабеу” за историята! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Каталунците и Меси с нови рекорди и 14 т. аванс пред Реал

За първи път в историята Барселона спечели три последователни визити на Реал Мадрид.

Това стана факт след успех с класическото 3:0 в голямото „Ел Класико”, което ще остане завинаги в историята, защото Лионел Меси подобри рекорда на Герд Мюлер по брой отбелязани попадения за клубен отбор.

Аржентинецът бе точен от дузпа и вече има 526 точни удара, а за календарната година - 54, с един повече от Кристиано Роналдо.

Мегасблъсъкът на световния футбол бе изгледан на живо от 80 264 зрители и от почти 700 млн. пред малкия екран.

След него Барселона вече има с 14 точки повече от Реал Мадрид и превъзхожда с 9 на върха втория Атлетико.

Иначе наставникът на домакините Зинедин Зидан остави на пейката Иско и Гарет Бейл, решавайки да постави Матео Ковачич като персонален пазач на Лионел Меси.

Хърватският национал се отблагодари на своя треньор, като почти обезличи аржентинеца преди почивката и не сбърка нито едно от своите 24 подавания през първата част, но след паузата не покри Иван Ракитич и това доведе до първия гол.

Наставникът на гостите Ернесто Валверде пък очаквано заложи на най-доброто, с което разполага, а феновете на домакините създадоха невероятна атмосфера със стилна хореография преди началото на дербито.

„Белия балет” започна по-силно срещата и осъществи домакински натиск, като още във втората минута Кристиано Роналдо вкара топката в мрежата, но попадението не бе зачетено заради засада.

В десетата минута португалската звезда на Реал направи невероятен пропуск, след като от десетина метра не успя да засече хубав пас на Тони Кроос.

Капитанът на гостите Андрес Иниеста бе ударен лошо при ситуацията, докато се опитваше да изчисти топката, но след лекарската намеса успя да продължи срещата.

Постепенно Барселона изравни играта и в 30-ата минута на свой ред стигна до изгодна ситуация, след като незабележимият преди това Лионел Меси изведе с ювелирен пас Паулиньо сам срещу вратаря, но Кейлор Навас успя със сетни сили да отрази удара на бразилеца.

Отговорът на домакините дойде в ответната атака. Роналдо проби чудесно и отправи силен диагонален шут, ала Тер Щеген изби в корнер с крак.

След това каталунците направиха страхотна комбинация, но отново Навас спаси удара с глава на Паулиньо.

В 38-ата минута пък Карим Бензема нацели страничната греда, засичайки с глава центриране на Марсело.

Така почивката дойде при нулево реми, а след нея Барса започна по-силно и успя да поведе.

Това се случи в 54-ата минута след образцова контраатака. Тя бе започната от Серхио Бускетс, който подаде на Иван Ракитич. Той пробяга необезпокояван с топка в крака половината терен и видя връхлитащия отдясно Серхи Роберто.

Последният от своя страна изведе Луис Суарес на далечната греда и уругваецът откри резултата със своя пети гол в седемте си шампионатни мача срещу Реал Мадрид.

Ключова за дербито се оказа 63-ата минута, в която домакините останаха с човек по-малко, а гостите получиха дузпа.

Преди това Луис Суарес пропусна две изгодни възможности, стреляйки първо в тялото на вратаря и после в гредата. Впоследствие Дани Карвахал изби с ръка опита за добавка и бе изгонен, а Лео Меси реализира наказателния удар със силен шут в горния ъгъл за 2:0.

Попадението бе под номер 25 за аржентинеца в дербито и благодарение на него той подобри рекорда на Герд Мюлер за най-много голове в полза на един отбор.

Лео вече има 526 за Барселона, с едно повече от легендарния германец.

След това Реал се опита да отговори и дори заигра вабанк, но в крайна сметка получи трети гол. Той падна в добавеното време на срещата, след като страничният рефер не видя, че топката е излязла в тъч преди Меси да я спре.

Впоследствие аржентинецът напредна по фланга и подаде към резервата Алейш Видал, а появилият се секунди преди това испански национал се разписа с първото си докосване и оформи класиката.