Кой ще спечели Шампионската лига?

17 януари 2018 14:45 Васил Костов

ДРАМА: Гришо оцеля в 5-сетов трилър (ВИДЕО)

twitter.com/australianopen

Григор Димитров е третия кръг на Australian Open, след невероятна драма. Третата ракета на планетата и МакКензи МакДоналд сътвориха истинско зрелище най-големия корт в Мелбърн - "Род Лейвър Арена". След близо 3 часа и половина битка, 26-годишният хасковлия оцеля в 5-сетов трилът, побеждавайки 186-я в света с 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6.

В следващия етап на надпреварата, най-добрият български тенисист ще срещне Андрей Рубльов. Последният си осигури място в третия кръг, след като малко по-рано отстрани Маркос Багдатис с 6:4, 6:7 (5), 6:4, 6:2.

Григор започна мача с убедителен сервис гейм, повеждайки с 1:0. Във втория американецът се измъкна от трудна позиция и с два аса изравни – 1:1. Последва срив в играта на световния №3 и изоставане от 0:40. Макензи се възползва още от първата си възможност за пробив и поведе с 2:1. Макар и трудно, американецът затвърди пробива си. Григор отговори с гейм на нула за 2:3, но по същия начин МакДоналд отново дръпна с 2 гейма преднина. Григор взе своето подаване, след което стигна до 2 точки за пробив. Той обаче не успя да се възползва от тях и изостана с 3:5. С бърз гейм българинът остана в сета – 4:5. МакДоналд поведе с 40:0 в десетия гейм. Григор отрази първите два сетпоинта, но при третия бе безпомощен и съперникът му поведе с 1:0 сета.

Вторият сет започна с труден сервис за Димитров, който все пак взе. Макензи изравни без проблем, но българинът също с лекота взе второто си подаване за този сет – 2:1. След размяна на по гейм, Григор стигна до 3 точки за пробив. Американецът отрази първата, но с двойна грешка сдаде гейма и изостана с 2:4. Димитров затвърди лесно пробива, след което стигна и до 3 сетбола. Първите два бяха спасени от МакДоналд, но не и третият и след 6:2 българинът изравни сетовете – 1:1.

След размяна на по два гейма, Макензи стигна до две точки за пробив. С много майсторство и силен сервис, обаче Григор се измъкна от сложната ситуация с 3 последователни точки. Последва нов брейкпоинт за американеца, от който този път се възползва и поведе с 3:2. МакДоналд поведе с 40:0, но Гришо стигна до равенство, след което си до възможност за пробив. Българинът обаче прати топката в мрежата и пропусна за изравни. При втория си шанс, обаче най-добрият роден тенисист направи чудесен минаващ удар за 3:3. Димитров изостана с 0:40. С помощта на добри сервиси, обаче той обърна нещата в своя полза и поведе с 4:3. Последваха два лесни гейма за сервиращите - на нула за Макензи и на 15 за Димитров. В десетия гейм Григор стигна до два сетбола. Първият бе пропуснат, но при втория българинът бе безкомпромисен и с нов пробив затвори сета в своя полза, за да поведе с 2:1.

Четвъртият сет бе повече от кошмарен за Димитров. Още в първия си сервис световният №3 допусна две точки за пробив. Първата бе отразена с чудесен сервис, но с двойна грешка подари гейма на своя съперник. Макензи затвърди пробива си, след което направи втори. При 0:3 българинът явно отписа сета, губейки го без да окаже каквато и да било съпротива с 0:6.

Григор започна тежко и решителния сет - с изоставане от 0:30. Въпреки това той успя да си вземе подаването и да поведе с 1:0. Макар и трудно, американецът изравни. С бърз гейм на 15, Димитров поведе с 2:1. Размяната на геймовете продължи, без който и да било от двамата да допусне точка за пробив. При 6:5 в своя полза, Димитров притисна съперника си, повеждайки с 30:0 на негов сервис. Американецът обаче реализира 3 последователни точки, преди да сгреши скъсена топка, за да се стигне до равенство. Нови 2 точки за МакДоналд, обаче доведоха до 6:6. С бърз гейм на 15, Димитров поведе със 7:6. Гришо отново поведе с 30:0 на сервис на МакДоналд, но и отново съперникът му не се даде. При равенство, обаче направи двойна грешка, което означаваше мачбол за Димитров. Той се възползва мигновено, след като принуди Макензи да прати топката в мрежата и след 8:6 в петия сет, спечели мача.