Виктор Жеков: Сани остава поне още един сезон

В България има треньори, които не са виждали състезание, разкри спецът

Виктор Жеков: Сани остава поне още един сезон
Александра Жекова ще направи поне още един сезон в сноуборда.
 
Това потвърди нейният баща и треньор Виктор Жеков дни след шестото място на българката в бордъркроса на олимпийските игри в ПьонгЧанг.
 
„Ако е жива и здрава, ще продължим и през следващия сезон. Целта е световното първенство в Солитюд (САЩ). Ще се опитаме да завършим и настоящата състезателна година. Имаме още три старта за Световната купа плюс държавния шампионат. Все още не сме говорили за нов олимпийски цикъл”, заяви специалистът пред „България днес”.
 
Жеков хвърли повече светлина върху травмата, получена от Сани по време на тренировките в Корея.
 
„Получи се след тежко падане ден преди началото на същинското състезание. Ветровете бяха силни. Имаше лоша видимост. Глезенът на нейния преден крак беше блокиран. Сани каза, че се чувства добре. Състезанието тръгна успешно. Направи силно представяне на четвъртфинала и на полуфинала. На финала избираше последна вратата заради по-задната позиция на квалификациите. Бореше се, но изостана при една ситуация, в която нямаше къде да мине. За да избегне контакт, загуби скорост. Класирането за нас е много добро. Това беше нейният пик за сезона", заяви Жеков.
 
 
Той допълни, че контузиите след олимпийските игри в Сочи също са оказали влияние върху формата на най-добрата българска сноу-бордистка.
 
„Времето минава, а Александра не е първа младост. Травмите рефлектират върху физиката и психиката. Имаше проблем с колената, претърпя операции. Като състезател остана в елита толкова много години", сподели специалистът.
 
 Жеков разкри, че бюджетът за подготовка на Сани е най-ниският в сравнение с всички останали нейни конкурентки.
 
„Много сме зависими от хората, на които гостуваме за тренировъчните трасета. За 12 години нищо не се промени. Нито бюджетът ни се увеличи, нито възможностите за подготовка. Вижте италианците. В Торино нямаха дори отбори, а сега са водещ тим. Американците снимат със седем камери всяко спускане. Правят директен анализ, а състезателят веднага получава информация какво да коригира. Има възможност да направи промени по трасето.
 
Другите отбори разполагат с тестери, които пробват различни вакси, за да се избере най-добрата. Нашият спорт се крепи на единици хора и на ентусиазма на родителите. Критериите за финансиране в България са влизане в Топ 10 на олимпиада и световно първенство. Никой не пита как се стига до това ниво без ресурс", заяви Виктор Жеков.
 
 
Той обърна и специално внимание на развитието на детско-юношеския спорт в България. Специалистът е щастлив, че вече има доста хлапета, които са се запалили по сноуборда благодарение на успехите на Сани и Радослав Янков.
 
„В другите страни имат много развит детско-юношески спорт. Те произвеждат състезатели, които чакат своя момент да бъдат повикани в националните отбори, като през това време непрекъснато карат на континентални състезания - направи сравнение Виктор Жеков. - Ние избираме от единици.
 
Имаме хубави деца, но ще трябва да минат поне 2-3 години, преди да попълнят националните отбори. В тяхното развитие инвестират единствено родителите.
 
Другият проблем е с треньорите. Има хора, които завършват Националната спортна академия. Те получават диплома, но реално никога не са практикували по време на състезания".

 

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки