Уникална първа победа на България у дома в Лигата на нациите (ВИДЕО И СНИМКИ)

Националите с чиста победа след драматичен трети гейм

Волейболистите на България показаха истинските си възможности във втория си двубой от Лигата на нациите във Варна и донесоха много радост на по трибуните на пълната зала в морската ни столица.

Момчетата на Пламен Константинов излязоха напълно преобразени в двубоя с Канада днес, в сравнение със снощния мач срещу Франция и заслужено спечелиха с 3:0 (25:22, 25:19, 29:27).

Както показва и резултатът голямата драма бе в третия гейм, когато националите ни не само наваксаха изоставане от 5 точки, но и успяха да спасят няколко геймбола на съперника си, за да триумфират при първа възможност в наша полза.

Националите не започнаха двубоя по най-добрия начин, като в началото отново изпъкнаха проблемите, които ни преследват от началото на Лигата на нациите. Сервисът отново не бе на висота, както и посрещането на тима ни. Това позволи на канадците да дръпнат в резултата и да държат една, макар и крехка преднина от 2-3 точки.

Постепенно обаче тимът ни стабилизира проблемните елементи и успя за пръв път да вземе инициативата и да поведе в резултата за пръв път в мача при 12:11. Въпреки това техническото прекъсване дойде отново с предимство за гостите – 14:16. След това обаче момчетата на Пламен Константинов постепенно си върнаха инициативата, блокадата и сервиса ни бяха на нужното ниво и в края на гейма тимът ни не само успя да изравни резултата и да поведе при 21:20, но и да задържи инициативата до края на тази част, печелейки я с 25:22.

Втория гейм отборът ни започна в отлично настроение, което почти винаги е предпоставка за страхотна игра. Виктор Йосифов и Николай Пенчев продължиха да бомбандират съперника с мощни сервиси и при техническото прекъсване резултатът бе убедително в наша полза 8:4.

Предимството на тима ни се запази и след това, като националите дори успяха да увеличат преднината си до втората задължителна почивка – 16:9. След нея обаче последва леко отпускане в редиците ни, като съперникът успя да направи 3 бързи точки, съкращавайки заплашително преднината ни първо за 16:12, а след това и при 17:14. За щастие България бързо преодоля този период и отново заигра на предишното си високо ниво, дръпвайки с 21:16, а след това затвори гейма при 25:19.

Третата част не тръгна добре за тима ни, а разликата направи канадецът Греъм Виграс, който даде чувствителна преднина за тима си след успешна серия на свой сервис, донесла 4 т. на гостите. Така те се оттеглиха с преднина от 5 т. на първото техническо прекъсване – 3:8. След почивката обаче волейболистите ни постепенно започнаха да заличават разликата на опонентите си, като след атрактивно отиграване на Виктор Йосифов, резултатът стана 6:9, а след това и 7:9.

Така постепенно тимът ни стигна до 9:10 и това накара треньорът на Канада – Антига да поиска прекъсване. И то обаче не помогна на гостите и България поведе за пръв път в тази част при 13:12. За 15:14 пък Валентин Братоев направи страхотен ас. Оспорваната битка между двата тима продължи, като „кленовите листа” нямаха никакво намерение да се предават. Така водачеството се сменяваше непрекъснато до самия край на гейма, като равенство имаше за 22:22 и 23:23.

Канада поведе в най-неподходящия момент за 24:23, а това се повтори още няколко пъти, докато волейболистите ни не успяха да стигнат до мачбол при 28:27 и веднага след това да затворят гейма и срещата в своя полза.

Голямата разлика в облика на тима ни в този мач бе Боян Йорданов, който завърши и с най-много точки в мача – 21. Виктор Йосифов пък не спираше да тормози канадците с мощния си сервис по време на целия двубой и добави още 14 т. за успеха на отбора. Валентин Братоев пък бе изключително стабилен в инфарктните минути на 3-ия гейм и бе сред основните играчи, донесли победата със своите 12 т.

За гостите пък №1 по резултатност в мача бе Граам Виграс с 16 т. Далеч след него останаха Стефан Маар и Гавин Шмид с по 7 т.

Така националите записаха 4-и успех в Лигата на нациите от 11 срещи и първи в домакинските си двубои. Отборът има шансове дори да се придвижи с едно място напред и да изпревари тима на Иран ако загуби от САЩ в понеделник.

Успехът на националите е още по-голям като се има в предвид, че преди ден този отбор на Канада отупа олимпийския шампион Бразилия с 3:0 гейма. Освен това българите спряха серията си поредни загуби от "кленовите листа" в последните големи турнири.