Хърватия пречупи сърцатите исландци с гол в последната минута (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Шахматистите" завършиха груповата фаза с три победи и само един допуснат гол

Хърватия завърши като лидер в Група D след победа с 2:1 над Исландия в последния си мач на двата тима от груповата фаза. „Шахматистите” събраха пълен актив от 9 точки, като допуснаха само 1 гол, и на осминафиналите ще срещнат втория от Група С – Дания. Исландците показаха добра игра на Мондиала , но напускат надпреварата само с 1 точка в актива си. Милан Бадел откри резултата в днешния двубой на „Ростов Арена” в 53-ата, а Сигурдсон изравни от дузпа в 76-ата. Перишич обаче осигури успеха на своя тим в последната минута на редовното време.

Исландците направиха силно първо полувреме, в което въпреки че владееха по-малко топката, определено бяха по-добрият тим на терена.

Първата „жертва” на здравата битка даде Исландия, когато в 14-ата минута Рагнар Сигурдсон получи лакът в лицето от Марко Пяца. Ударът не бе умишлен и хърватинът се размина само с жълт картон, а Сигурдсон трябваше да напусне терена на два пъти, за да може лекарският екип да спре кръвотечението.

В 26-ата минута дойде и първата възможност за откриване на резултата пред Исландците. При силно изпълнен тъч Магнусон отклони с глава към далечната греда, където малко не достигна на Сигурдсон да нанесе удар към опразнения ъгъл.

В 40-ата минута хърватите загубиха топката при изнасянето ѝ, Финбогасон напредна и направи двойно със Сигурдсон, след което шутира към вратата, а топката премина опасно близо до страничния стълб.

Играта през втората част бе много по-равностойна, а шанс за откриване на резултата имаше Хърватия в 51-ата минута, когато Милан Бадел отправи топовен изстрел към вратата, топката се отклони леко в Сигурдсон и срещна напречната греда.

В следващата си атака „шахматистите” откриха резултата. Бадел организира атаката и разтегли наляво, последва центриране в пеналта, рикошет в бранител и Бадел, вече в пеналта, отправи точен удар, вкарвайки кълбото в мрежата за 1:0.

Исландците отвърнаха бързо, но нямаха късмет – при изпълнение на корнер Ингасон отправи удар с глава, а топката се отби в напречната греда.

Исландия организира няколко опасни атаки, като в 72-ата минута Финбогасон проби по десния фланг и центрира към далечната греда, където Бярнасон не уцели добре топката и изкара в аут от чиста позиция.

В ответната атака хърватите създадоха подобна ситуация, Пиварич шутира силно, а Крамарич влизаше на скорост, но не успя да засече от малка дистанция от целта.

Четвърт час преди края на редовното време Исландия получи правото да изпълни дузпа, след игра с ръка на Ловрен в пеналта, а Сигурдсон реализира от бялата точка в 76-ата, връщайки своя тим в двубоя.

Прекрасно изпълнен фаул на Перишич можеше да върне преднината на хърватите в 85-ата, но топката прелетя малко над сглобката на вратата пазена от Халдорсон.

Влезлият през втората част Ракитич също отправи опасен удар от пряк свободен, но отново над целта.

В 90-ата минута Перишич постави точка на спора със силен удар, оформяйки крайното 2:1.