Коста Рика си тръгва от Мондиала след зрелищно реми с Швейцария (ВИДЕО+СНИМКИ)

Драма в последните минути - гол, отменена дузпа и автогол след дузпа белязаха края на мача

Швейцария и Коста Рика направиха реми 2:2 в последния си мач от Група Е на Световното по футбол в Русия. Точката от мача бе достатъчна за „кръстоносците” да се класират за осминафиналите, докато за Коста Рика още преди началото на двубоя бе ясно, че напуска турнира. Костариканците направиха куп пропуски през първото полувреме и бяха наказани в 31-ата от Джемайли. След почивката се стигна до изравнителен гол на Уостън, който бе и първи за тима на Мондиала.  Финалните минути бяха изпълнение с драма, тъй като Швейцария поведе в 88-ата с гол на Дрмич, реферът даде дузпа за Коста Рика в 90-ата, но я отмени, а две минути по-късно отново посочи бялата точка. Браян Руис стреля в гредата и след рикошет във вратаря Зомер, кълбото влетя в мрежата за 2:2. Лошите вести за швейцарците след мача са жълтите картони на Фабиан Шер и Щефан Лихтщайнер, които ще пропуснат осминафинала с Швеция.

Първият половин час на двубоя бе белязан от пълната доминация на Коста Рика на ст. „Нижни Новгород”, като само късметът и вратарят Зомер попречиха на символичните гости да открият резултата.

В 5-ата минута Зомер опази мрежата си суха на два пъти при опасна атака на костариканците. Първо Кембъл стреля опасно отдясно, но вратарят плонжира и изби, атаката не бе свършила и Селсо Борхес насочи с глава към долния десен ъгъл и отново Зомер съумя да отрази.

Две по-късно Колиндрес пробва удар извън пеналта, но без нужната прецизност, а в 9-ата минута направи отличен индивидуален пробив и завърши със силен прехвърлящ удар, но топката срещна напречната греда и тупна в близост до голлинията.

Ново класно спасяване на Зомер бе факт в 19-ата минута, когато Овиедо завърши атака на Коста Рика с диагонален удар отляво, а вратарят на швейцарците трябваше да се разтегне максимално, за да отклони в корнер.

Въпреки офанзивата на Коста Рика, резултатът бе открит от „кръстоносците” в 31-ата. Лихтщайнер направи класно центириране отдясно, Емболо надскочи бранител и с глава свали към Джемайли, който от 10-ина метра разстреля Кейлор Навас.

От почти идентична позиция Джемайли опита да удвои, но този път бранител се намеси и изчисти.

Шанс за изравняване се откри пред  Кендъл Уостън малко преди почивката, когато остана непокрит при центриране от фаул, но играчът на Коста Рика не успя да стигне до топката.

Играта бе двуостра в първите минути след почивката, а в 54-ата Колиндрес свали за Овиедо, който пробва красиво акробатично изпълнение, което обаче не бе достатъчно точно.

Усилията на Коста Рика се увенчаха с успех в 56-ата минута. Джоел Кембъл центрира от корнер, Уостън се извиси над всички и прати топката в мрежата за 1:1. Това бе и първи гол за Коста Рика на Мондиал 2018.

Швейцария можеше да поведе в 78-ата, Емболо центрира в наказателното поле, където Дрмич засече с глава, но нацели сглобката на вратата.

В 88-ата минута швейцарците организираха бърза атака отдясно, Закария центрира в наказателното поле и Дрмич стреля точно за 2:1.

В 90-ата минута  капитанът на Коста Рика Браян Руис бе повален в наказателното поле и реферът отсъди дузпа, която обаче отмени след гледане на видеоповторение заради засада.

В добавеното време Джоел Кембъл нахлу в пеналта и бе фаулиран - този път наистина бе отсъдена дузпа. Капитанът Руис изпълни 11-метровия наказателен удар, стреля силно в напречната греда, топката се отби и попадна в тила на вратаря Зомер, след което се оплете в мрежата за 2:2, а малко след това реферът даде край на двубоя.

17:30 19/04 БОТЕВ ВР - ЕТЪР 0:0
20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)