Кой ще спечели дербито ЦСКА – Левски?

10 юли 2018 22:41 Николай Георгиев

Фернандо Гавирия постигна втора етапна победа в Тура

Коломбиецът Фернандо Гавирия спечели четвъртия етап от Колоездачната обиколка на Франция - 195 километра от Ла Бол до Сарзо. За състезателя на "Куик Степ" това бе втора етапна победа в тазгодишното 105-о издание на Тура след успеха му в първия ден на надпреварата.

Гавирия пресече финалната линия за 4:25:01 часа, като фотофиниш му донесе победата пред носителя на "зелената фланелка" Петър Саган (Словакия) и Андре Грайпел (Германия), които, както и цялата основна група, финишираха с равно време с това на победителя.

Група от двама белгийци - Гийом ван Килсбург и Димитри Клайс - и двама французи - Жером Кусен и Антони Перес - задаваше темпото през целия днешен етап. Четиримата стартираха много мощно и рано се откъснаха пред пелотона, като в един момент преднината им бе повече от седем минути пред основната група.

С напредването на километрите обаче групата логично започна да топи пасива си и 18 километра преди финала той вече бе под две минути. Чак 7,5 километра преди финала обаче основната група свали на под минути разликата от бегълците, но 5 километра преди края масово падане разкъса групата на преследвачите.

Сред пострадалите от падането бе и един от фаворитите за краен успех в Тура Ригоберто Уран. Въпреки това километър преди края четиримата бяха застигнати от останалите състезатели, а малка утеха за Кусен остана фактът, че спечели наградата за "най-агресивен състезател" в етапа.

Победата на Гавирия не донесе размествания на върха в генералното класиране, където лидер продължава да бъде Грег ван Авермет от Белгия. Носителят на "жълтата фланелка" продължава да се движи с равно време с това на американеца Ти Джей ван Гардерен от 13 часа, 33 минути и 56 секунди. Трети в общото класиране е британецът Гераинт Томас на само 3 секунди зад лидерите. Четирикратният победител в Тура Крис Фрум е 17-и в подреждането на 55 секунди от Авермет и Ван Гардерен.