ФРАНЦИЯ СЕ ЗАВЪРНА НА ТРОНА!!! 20 години по-късно! (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Петлите" ликуват след успех над Хърватия в най-резултатния финал от 60 години

Франция отново стъпи на световния връх 20 години, след като спечели Мондиал 1998, на който беше домакин. "Петлите" спечелиха с 4:2 финала срещу Хърватия на турнира в Русия и вдигнаха втора купа в историята си.

Двата отбора изиграха най-резултатния финал от 60 години насам. Рекордът обаче продължава да се държи от последния мач на Световното през 1958 година, когато Блазилия срази Швеция с 5:2.  През 1966-а Англия също спечели с 4:2 срещу Германия в мача за титла, но тогава това стана след продължения.

Мачът започна с превъзходство на хърватите. В първия четвърт час тимът на Златко Далич владееше повече топката и атакуваше опасно. Центриране на Ребич в 4-ата минута не стигна до Манджукич, Перишич пробва пас към централния нападател на "шахматистите" в 14-ата, но Юмтити пресече пътя на топката във възможно най-подходящия момент.

Изненадващо, на фона на случващото се на терена, Франция поведе в 18-ата минута. Антоан Гризман изпълни пряк свободен удар, Марио Манджукич закачи топката и тя се озова в мрежата зад Даниел Субашич - 1:0. Статистиката сочи, че това е първи автогол на световен финал.
Авансът на "петлите" оцеля едва десетина минути, преди Иван Перишич да изравни. В 28-ата минута Френската отбрана не успя да се справи с центриране в наказателното поле. Топката стигна до футболистът на Интер, който я прати в левия ъгъл на  Уго Лорис - 1:1. На вратарят попречи и факта, че имаше рикошет в крака на Варан.

В 39-ата минута дойде най-спорният момент в мача, който се оказа и повратен. След центриране от корнер топката се удари в ръката на Иван Перишич и излезе в аут. Французите протестираха бурно за дузпа и Нестор Питана в крайна сметка посочи бялата точка. Преди това Нестор Пинтана обаче прибягна до услугите на системата VAR. Антоан Гризман застана зад топката и не сгреши за 2:1.

В началото на второто полувреме хърватите потърсиха изравняване. В 49-ата минута фантастична намеса на Юго Лорин не позволи на Ребич на отбележи. 60 секунди по-късно вратарят на "петлите" пресече извеждащо подаване за Иван Перишич.

Ентусиазмът на "шахматистите" обаче беше пресечен в 59-ата минута, когато Пол Погба се разписа за 3:1. Мбапе проби подаде към Гризман, който видя връхлитащия отзад Пол Погба. Халфът на Манчестър Юнайтед стреля, топката срещна тялото на защитник, но при добавката Погба не остави шанс на Субашич.

Интригата окончателно се изпари в 64-ата минута, когато Килиан Мбапе получи пас от Ернандес и удар извън наказателното пале направи 4:1.
В 70-ата минута грешка Юго Лорис позволи на Марио Манджукич да вкара втори гол за хърватите. Тимът на Марко Далич обаче нямаше сили за повече и след три феноменални обрата, този път заслужено загуби.

Въпреки поражението хърватите могат да бъдат горди с представянето си, което е най-доброто в историята им.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

ФРАНЦИЯ: 1. Лорис, 2. Павар, 4. Варан, 5. Юмтити, 6. Погба, 7. Гризман, 9. Жиру, 10. Мбапе, 13. Канте, 14. Матюиди, 21. Ернандес;
Селекционер Дидие Дешан

ХЪРВАТИЯ: 23. Субашич, 2. Вършалко, 3. Стринич, 4. Перишич, 6. Ловрен, 7. Ракитич, 10. Модрич, 11. Брозович, 17. Манджукич, 18. Ребич, 21. Вида;
Селекционер Златко Далич

90+5 - Край на мача!

90+2 - Жът картон за Върсалко за фаул срещу съотборника си в Атлетико Мадрид Антоан Гризман

82 - Марко Пюца заменя Стринич

81 - Набил Фекир заменя Оливие Жиру

78 - Удар на Иван Ракитич с левия крак, топката премина на сантиметри от лвеия стълб на Лорис

73 - Толисо се появява на мясотото на Блес Матюиди

71 - Крамарич влиза на мясотото на Ребич

69 - ГООЛ ЗА ХЪРВАТИЯ! Манджукич връща едно попадение след груба грешка на Юго Лорис

65 - ГООЛ ЗА ФРАНЦИЯ! Мбапе прави резултата 4:1 с чудесен изстрел извън наказателното поле

59 - ГООЛ ЗА ФРАНЦИЯ! Погба бележи за 3:1

54 - Нголо Канте е заменен от Стивън Н'Зонзи

52 - Мачът е спрян заради нахлуване на фенове на терена!

48 - Фантастично спасяване на Юго Лорис след силеш шут на Анте Ребич

47 - Удар на Гризман, вратарят Субашич без проблеми лови

46 - Начало на второто полувреме

45+3 - Край на първото полувреме!

41 - Люка Ернандес получава жълнт картон

38 - ГОООЛ ЗА ФРАНЦИЯ! Антоан Гризман реализира отсъдетана дузпа - 2:1

36 - ДУЗПА ЗА ФРАНЦИЯ! Съдията посочва бялата точка, след намесата на системата VAR, която показа, че Перишич е играл с ръка в наказателното поле след центриране от корнер

28 - ГООЛ ЗА ХЪРВАТИЯ! Френската отбрана не успя да се справи с центриране в наказателното поле. Топката стигна до Иван Перишич, който я прати левия ъгъл на Уго Лорис - 1:1

27 - Жълт картон за Канте, който спря бърза атака на хърватите с нарушение срещу Перишич

25 - Перишич опита изстер от въздуха след центриране на Манджукич центрира. Топката обаче мина високо над вратата

18 - ГОООЛ ЗА ФРАНЦИЯ! Антгоан Гризман изпълни пряк свободен удар, Марио Манджукич закачи топката с глава и тя се озова в мрежата зад Субашич - 1:0

14 - Иван Перишич проби отляво, пробва пас за Манджукич. Самюел Умтити обаче бе на точното място и пресече във възможно най-подходящия момент

9 - Корнер за Хърватия отляво. Лука Модрич центрира, но Оливие Жиру скочи над всички и изчисти в предни позиции

4 - Анте Ребич пробва да центрира към Марио Манджукич. Френската отбрана обаче бе добре подготвена и предотврати опасността

3 - Грешна на Павар позволи на хъвратите да организират контра. Перишич влезе в наказателното поле, но беше затворен от двама защитници и загуби топката