ФЕНОМЕНАЛНА БЪЛГАРИЯ! Франция е на колене! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Везенков и компания разбиха фаворита пред пълните трибуни в „Арена Ботевград“

Исторически успех записа България срещу Франция със 74:68 в мач от втория същински етап на квалификациите за Световното първенство по баскетбол в Китай догодина. Това беше първа победа за "трикольорите" от 17 ноември 1993 година над този съперник. Тогава бихме "петлите" и на футбол в паметен мач, който ни класира на Мондиал 1994.

Момчетата на Любо Минчев играха превъзходно, започнаха отлично, играха добре през целия мач и накрая не се дадоха на именития си съперник.

Селекционерът започна с Дий Бост, Павел Маринов, Стаминир Маринов, Александър Везенков и Димитър Димитров.

Мачът започна отлично за България и след три минути игра националите ни имаха аванс от 3 точки - 7:4. Последва забивка на Митко Димитров. В ответната атака обаче Павел Маринов направи фаул срещу звездата на гостите Никола Батум, който отбеляза три наказателни удара. Пропуск на Де Коло и два поредни коша на Димитров направиха резултата 15:7. Нашите продължиха с доброто си представяне и 1,43 мин. преди края на първата четвърт вече водеха с 26:15, което беше и най-голямата разлика в двубоя до момента. Някой грешки позволиха на французите почти да ни догонят в резултата - 26:23 след първите 10 минути.

Втората част започна с кош на гостите, после още един и Франция поведе за пръв път в резултата. При 28:30 българите направиха няколко поредни пропуска, което даде допълнително самочувствие на "петлите" и 6 мин преди края те вече имаха аванс от 4 точки. Тройка на Димитър Димитров за 35:36 върна надеждите ни, но съперникът отговори с нови 2 т. 2,25 мин преди края България изравни - 38:38. Мачът продължи кош за кош и на почивката двата отбора се оттеглиха при 45:44 в наша полза.

В началото на второто полувреме французите отбелязаха, а нашите пропиляха атаката си с двоен дрибъл. Все пак тройка на Дий Бост ни върна напред в резултата. Отличен пробив на американеца завърши без кош, а в ответната атака нашите направиха фаул, след който гостите вече водеха с 51:48. 5,40 преди края на третата четвърт България си върна лидерството - 53:52. Последваха няколко отлични атаки на "петлите", които дръпнаха с 2 точки, а гостите пропиляха четири поредни фаула, което можеше да е пагубно за националите ни. При оставащи малко повече от 2 мин Аврамов заби тройка за 56:56. Ваклинов се издъни от линията на фаула, а Божидар Аврамов  добави тройка от около 9 метра и третата четвърт завърши при 59:58 за България.

Мачът вървеше кош за кош и в заключителния период. По-малко от пет минути преди края резултатът бе равен при 66:66. След това българите направиха фантастична серия от 6 безответни точки. До края французите опитаха да стопят изоставането, си но със здрава защита националите ни удържаха преднината си и вдигнаха хората в залата.

Дий Бост бе най-резултатен за успеха със 17 точки (пет тройки). Димитър Димитров отбеляза 16 точки, а Павел Маринов добави 13.

За Франция баскетболистът на Шарлът Хорнетс Никола Батум вкара 17 точки, по 13 имат Пол Лакомб и Едуин Джаксън.