Кой ще спечели дербито ЦСКА – Левски?

13 септември 2018 22:44 Васил Костов

"Лъвовете" се бориха мъжки, но отстъпиха на Иран (ВИДЕО+СНИМКИ)

Волейболистите от националния отбор на България загубиха втория си мач на Световното първенство, на което сме съдомакини с Италия.

„Лъвовете“ отсъпиха с 1:3 гейма на Иран в предварителна Група D, в отделните части - 22:25, 20:25, 25:22, 19:25.

Срещата се проведе пред пълните трибуни на зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна.

Поражението пък бе колкото неприятно, толкова и очаквано.

Иран предварително бе сочен за фаворит, а освен това родните национали бяха без няколко основни фигури.

Момчетата на Пламен Константинов започнаха повече от отлично на Мондиал 2018, след като в неделя биха категорично Финландия с 3:0 гейма в първата си среща. Така, те са с една победа и една загуби, при геймово съотношение 4:3.

Двубоят срещу Иран, който преди по-малко от две седмиции стана шампион на Азиатските игри в Джакарта, бе може би най-важният в групата. Причината е, че с оглед на останалите отбори в групата - Пуерто Рико, Куба и световният шампион Полша, успехът можеше да отвори до голяма степен пътя на "лъвовете" към класиране в следващата фаза на шампионата.

Мачът тръгна точка за точка. Слабост в посрещането обаче позволи на Иран да поведе с 6:4. Стабилна игра в защита пък позволи на гостите да се оттеглят с аванс от 3 точки при първото техническо прекъсване – 8:5. Аут в атака на Николай Николов и и родните национали изостанаха с 5:9.

След няколко грешки в атака, авансът на Иран набъбна до 6 точки при 7:13. Родните национали успяха да намалят изоставането си до 9:13. Втората техническа пауза дойде при 16:11 за Иран.

Лошата игра на „трикольорите“ продължи и изоставането им стигна 7 точки при 12:19. Ас на Тодор Скримов направи резултата 14:19, а след нова бомба от начален удар и 15:19, след което селекционерът на Иран взе прекъсване. Селекцията на Пламен Константинов не се възползва от две отлични възможности да съкрати още разликата и да постави съперника под напрежение.

Въпреки това, в края на гейма се стигна до само 2 точки преднина за Иран – 23:21. Блок срещу Скримов обаче направи 24:21. В крайна сметка първият гейм бе загубен с 22:25.

България успя да вземе аванс във втори гейм при 5:3. Иран изравни при 7:7, но блок на Градинаров даде точка преднина на България при първото техническо прекъсване – 8:7. Силен сервис позволи на Иран да обърне в своя полза при 9:8. Лошо посрещане и двоен блок пък позволи на Иран да дръпне с 14:10, а второто техническо прекъсване дойде при 16:12 в тяхан полза. Блок срещу Учиков обаче върна аванса от 4 точки за Иран - 20:16. До края на гейма обаче родните национали не успяха да скъсят разликата, а напротив и загубиха с 20:25.

След размяна на точки до 3:3 в третия гейм, Иран взе предимство от 2 точки за 5:3. С мощен сервис Йосифов успя да изравни резултата за 5:5. Хубава атака атака на Пенчев успя да обърне резултата в наша полза за 7:6. След успешна атака през цетъра на Гоцев, България се оттегли точка преднина на първото техническо прекъсване - 8:7. Чудесна атака на Скримов даде аванс на България от 2 точки - 9:7. Пенчев успя да завърши атака при втория си опит и "лъвовете" дръпнаха с 13:10. Ас на Мусави обаче направи резултата 13:12 в наша полза.

С невероятна игра в защита на Маруфлакрани, Иран изравни при 14:14, поведе с 15:14, а след топка в аут на Учиков и с 16:14, при второто техническо прекъсване. Топка в аут позволи на България да изравни при 16:16. Фамозно разиграване позволи на "лъвовете" да изравнят при 18:18, след което успяхме и да поведем с 19:18.

Селекцията на Пламен Константинов успя да се възползва от феноменална игра в защита на Теодор Салпаров, поискан от Пламен Константинов повторение и поведе 21:19. Чудесен блок на Виктор Йосифов пък даде късен аванс на България от 3 точки - 22:19. След чудесна контра успяхме да поведем с 24:20, а в крайна сметка и да затворим гейма при 25:22.

Четвъртият гейм тръгна точка за точка, като след страхотен блок на Йосифов поведохме с 5:4. Първото техническо прекъсване дойде при точка аванс за България - 8:7. Чудесен флот на Ники Пенчев даде 3 точки преднина на "лъвовете" - 10:7. Блок аут остави само точка аванс за родните национали - 11:10.