ЖАЛКО: България се разигра като за последно, но пак падна (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Лъвовете" наваксаха два гейма изоставане, но изпуснаха тайбрека и останаха на 9-то място в надпреварата

Българският национален отбор по волейбол загуби последния си двубой от втората фаза на световното първенство, отстъпвайки с 2:3 гейма на Канада. Канадците поведоха с два бързи гейма, но „лъвовете” се събудиха и изравниха резултата. За съжаление, в тайбрека по-убедителни бяха „кленовите листа”, спечелвайки с 15:10 и осигурявайки си второто място в Група G. Надпреварата се провежда съвместно с Италия, като финалните двубои,в които ще бъде излъчен новият световен първенец,  ще се изиграят в Торино. За финалните мачове се класираха четирите лидери в групата плюс най-добрите втори.

Канадците стартираха ударно и бързо поведоха с 5:1 след груби грешки на националите ни при посрещане. Първото техническо прекъсване дойде при 8:2 за Канада, а Теодор Тодоров намали до 3:8 след него. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за Канада. България намали до 14:18 и Стефан Антига взе прекъсване за Канада. Канадците отново дръпнаха с 21:14. Шанън Върнан-Еванс атакува мощно от зона 4 и Канада спечели първата част с 25:19.

Втората част бе копие на първата – повеждане с 5:1 на Канада и прекъсване при 8:2 за „кленовите листа”.  Пълната доминация през целия гейм, а второто техническо прекъсване бе при 16:4 за Канада. В крайна сметка съперниците ни затвориха гейма при 25:14.

В третата част играта тръгна точка за точка. Двата отбора се движеха плътно един до друг, след което "лъвовете" поведоха. Лидерството се запази и в следващите минути, въпреки опитите на канадците да преодолеят атаките на нашите. Състезателите на Пламен Константинов заиграха по-вдъхновено и дръпнаха. Северноамериканците се мобилизираха и изравниха след 15:15. "Трикольорите" поведоха отново при второто техническо прекъсване. Джон Перин и съотборниците му внесоха известна интрига, изравнявайки на няколко пъти. На мястото на Учиков влезе Валентин Братоев. Българският тим отново излезе напред и спечели без проблем гейма, намалявайки пасива си на 1:2 гейма.

България и Канада отново започнаха равностойно в четвъртия гейм, разменяйки постоянно лидерството. Състезателите на Стефан Антига поеха инициативата за кратко, но след това нещата се обърнаха. Атака на Николай Пенчев даде предимство на нашите. Възходящата линия на българските национали продължи и те отново застанаха начело. Канадците не оставиха положението без промяна и буквално се залепиха за съперниците си. Нашите поведоха, след страхотни включвания на Тодор Скримов в ключовите моменти. Северноамериканците опитаха да стопят преднината, но не се получи и "лъвовете" вкараха мача в тайбрек.

Там ситуацията повтори началото на последните два гейма. Блокада на Николай Учиков изведе тима ни напред. Ролите отново се размениха и след серия на канадците резултатът стана 8:5. След размяната на полетата разликата се запази. "Кленовите листа" натиснаха и в крайна сметка спечелиха след 15:10 и 3:2.

Така България приключва участието си в Мондиала, с актив от 13 точки (4 победи, 4 загуби), завършвайки трета в групата и на 9-то място в крайното класиране, делейки го с Франция. Канада е втора със същия актив, но с 5 успеха и 3 поражения.