Невероятни „лъвици”! Прегазиха Куба за първи успех на Мондиал 2018 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Четири българки са най-резултатните за тима ни

България буквално сгази Куба за първата си победа на световното първенство по волейбол в Япония. Момичетата на Иван Петков бяха неудържими и не дадоха на съперничките си никакви шансове за успех, надигравайки ги по всички флангове за 3:0 (25:10, 25:20, 25: ).

„Лъвиците” започнаха двубоя на много високо темпо и смачкаха още в началото съперничките си. Кубинките бяха толкова шокирани, че не успяваха да отговорят на нашите по никакъв начин и бяха заплашени дори да изпуснат гейма на едноцифрен резултат.

Частта се движеше изцяло под наша диктовка, като на техническите прекъсвания националките записаха 8:3 и 16:4. Последва обаче леко отпускане от страна на българките, което позволи на съперничките им да натрупат малко повече точки и да завършат частта с двуцифрен резултат – 25:10.

Вторият гейм започна доста оспорвано, като двата тима играеха точка за точка до 6:6. Тогава България дръпна с аванс от 2 пункта и се оттегли на задължителната почивка при 8:6.

Момичетата на Иван Петков вдигнаха темпото и заиграха на нивото от първия гейм, което веднага направи разликата и на второто техническо прекъсване вече водеха с 16:13, а след това и с 20:15. Тази разлика се запази до края на частта, спечелена отново от националките ни, този път с 25:20.

Третия гейм започна с категорично превъзходство на българките, които дръпнаха с 4:0, докато съперничките им се опомнят. Първата почивка дойде при резултат 8:4 за нашите, а при втората вече водехме с 16:8.

Това съвсем обезсърчи кубинките, които така и не намираха начин да пробият съперничките си или да разстроят играта им. Така те взеха само още 6 т. до края на гейма, с който „лъвиците” затвориха мача след 25:14.

Четири българки станаха най-резултатни за тима ни в мача – Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Мирослава Паскова и Христина Русева завършиха с по 11 т., а още 7 т. добави Мария Каракашева. За Кубинките с най-много точки се отчете Диарис Перес Рамос, която също завърши с 11 т., а 9 записа Айлама Монталво.

С успеха си днес българките развалиха черната серия от 3 победи на кубинките на световни първенства и триумфираха на Мондиал срещу тях за пръв път от 1970 г., когато националният ни отбор също печели с 3:0. Така момичетата на Иван Петков заемат 4-ата позиция в класирането след първите си два мача след 1 победа и 1 загуба и актив от 3 точки.

Сега българките ще имат 1 ден почивка, преди да се изправят срещу Турция в третия си мач на световното първенство, който ще се играе на 2 октомври.