Спортист №1 на България до 18 години:

04 октомври 2018 09:48 Ани Стоилкова

Борбени „лъвици” измъкнаха победата от Канада на Мондиал 2018 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Българският национален отбор по волейбол се класира за следващата фаза на световното първенство за жени в Япония след страхотен обрат срещу Канада.

Момичетата на Иван Петков тръгнаха трудно в мача, но след това успяха да обърнат резултата в своя полза и да затворят двубоя с 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21). Така тимът ни намери място сред най-добрите 16 отбора в света.

„Лъвиците” влязоха колебливо и малко плахо в двубоя, като позволиха на съперничките си да диктуват темпото в началото, като бяха в ролята на догонващ в резултата. Постепенно те успяха да вземат превес и на второто техническо прекъсване дори водеха в резултата с 16:14. Последваха силни минути за канадките и те успяха да обърнат резултата в своя полза при 19:18 и при 22:21. Това като чели малко обърка националките и след някои грешки от тяхна страна и подем в играта на съперничките им, първият гейм бе записан на сметката на „кленовите листа” – 25:23.

Във втората част българките излязоха пределно мотивирани и съсредоточени и поеха инициативата, като поведоха и държаха по 4-5 т. разлика преднина пред опонентките си до 12:7 и 14:9. Тогава обаче настъпи необясним спад в играта на нашите и те позволиха да бъдат застигнати в резултата – 15:15. Въпреки това те се оттеглиха в задължителна почивка като водачки – 16:15, а след това отново дръпнаха с 2 т. при 19:17. И тук момичетата на Иван Петков се разколебаха в играта си и канадките се възползваха от ситуацията, изравнявайки за 20:20 и 22:22.

Последваха силни моменти за националките ни и те стигнаха до два геймбола при 24:22. Драматичните събития обаче тепърва предстояха, след като „кленовите листа” записаха две последователни точки и изравниха за 24:24. Нашите отново стигнаха до геймбол при 25:24, но пак го пропиляха, допускайки изравняване. При 4-ия си шанс за спечелване на гейма – 26:25 обаче те не сбъркаха и с директна точка от сервис взеха първия си гейм в мача след 27:25 и стигнаха до равенство 1:1.

Третата част не отстъпи по драматизъм на предните две. В началото резултатът се движеше точка за точка с лек превес на българките, които дръпнаха по-сериозно при 14:10 и след това дори с 20:14. И тук отново се случи спад в играта на националките и съперничките ни започнаха да топят разликата, доближавайки се на 1 т. при 21:20. За щастие „лъвиците” се взеха в ръце и не допуснаха обрат, записвайки втори гейм на сметката си след 25:21.

И двата отбора продължиха да водят страхотна битка за всяка точка в 4-ата част. Нашите имаха малко по-голям превес при първото техническо прекъсване – 8:5, но след това изпуснаха контрола и канадките поведоха при 14:15. Момичетата на Иван Петков не се предадоха и си върнаха водачеството при второто прекъсване - 16:15.

Последваха оспорвани минути, в които резултатът бе равен на няколко пъти – 18:18 и 20:20, за да дойдат отново силните минути на българките, които в крайна сметка успяха да си извоюват победата и в гейма - 25:21, и в мача след 3:1 и да изпълнят целите си за излизане от групата и място в топ 16 в света.

Най-резултатна за тима ни бяха Гергана Димитрова и Нася Димитрова, които завършиха с по 17 т. Мария Каракашева добави 16 т., а Христина Русева – още 12 т. За съперничките Аутумн Бейли и Киера ван Рик се отчетоха с по 18 т., но това не стихна на тима им за крайния успех.

Така българките заеха 4-ото място в група „В” и във втората фаза на световното първенство, където се образуват 2 групи по 8 отбора, ще играят срещу 4-те отбора от другата група от I фаза – „С”. Там топ 4 оформиха тимовете на Русия, САЩ, Тайланд и Азербайджан.