Без отборните медали, България на 33-о място на олимпиадата

Русия категорично окупира първата позиция

България завърши на 33-о място в неофициалното класиране по медали на Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес, в което не се смятат отличията, спечелени в смесените отборни надпревари.

В актива на българските атлети са записани 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови отличия, без спечелените още 3 златни и 1 сребърно отличия от смесените отборни състезания.

Шампиони за България станаха лекоатлетката Александра Начева на троен скок и акробатите Мариела Костадинова и Панайот Димитров на смесени двойки.

Вицешампиони са щангистът Христо Христов и състезателят на хвърляне чук Валентин Андреев в леката атлетика, а с бронз се окичиха Галя Шатова във вдигането на тежести и Едмонд Назарян в борбата.

В отборните смесени състезания с атлети от различни националности титли взеха още стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова и Панайот Димитров, а Адриан Андреев заслужи сребро на двойки в тениса, но тези медали не се включват в актива на България.

След всички тези отличия страната ни приключи участието си в най-успешната си младежка олимпиада, която бе официално закрита рано тази сутрин българско време

Победител в класирането по отличия е Русия с 29 златни, 18 сребърни и 12 бронзови, пред Китай с 18 златни, 9 сребърни и 9 бронзови и Япония с 15 златни, 12 сребърни и 12 бронзови.

Състезатели от 92 страни спечелиха отличия в 239-е дисциплини в 37 вида спорт, от които дебют на Игрите в Буенос Айрес направиха карате, брейк, спортно катерене, бързо пързаляне с ролкови кънки, футзал, кайтборд, плажен хандбал и БМХ-свободен стил.

Златните акробати: Доброто представяне беше по-важно от медалите (ВИДЕО)

Мариела Костадинова и Панайот Димитров са двойка само от декември, а вече спечелиха най-голямото спортно отличие

Стефка Костадинова: Спортът е лицето на държавата

"Тези млади състезатели трябва да бъдат стимулирани"

Красен Кралев: Завършиха най-успешните за България Младежки олимпийски игри