ОБЗОР: Берое победи Рилски и в първенството

Старозагорският тим спечели осма победа от началото на сезона

Берое победи гостуващия Рилски спортист (Самоков) с 83:81 в дербито на 12-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Това е втори успех за тима на Любомир Минчев над този съперник след този за Купата на България със 78:67 в Самоков преди три дни.

Старозагорският тим спечели осма победа от началото на сезона и се намира на трето място в Националната баскетболна лига, при това с мач по-малко от своите преки опоненти в челото. Мачът започна изключително интересно и резултатно. Гостите поведоха, но не успяваха да се откъснат в резултата. Играта в защита на домакините не вървеше, но въпреки това след 10 минути игра Рилски спортист имаше аванс само от 27:24.

Втората част започна с две поредни тройки на Конър Франкамп, които позволиха на беройци да излязат напред. Силно в тези минути игра и Далин Бачински, а домакините като цяло подобриха значително играта си в защита. С тройка на Николай Стоянов Берое постигна най-голямата си разлика в тези минути при 37:29. В следващите минути обаче процентът на успех в атака спадна значително, което даде възможност на Рилецо да обърне. Положителното бе, че тяхната преднина на полувремето бе едва една точка - 44:43.

В началото на третата част Берое стигна до обрат - 53:49, но преди финалните 10 минути гостите отново водеха с 66:62. Заключителните минути бяха много емоционални. С много силна игра в защита домакините стигнаха до обрат - 74:70 четири минути преди края. Мартин Маринов от Рилски спортист вкара тройка и намали пасива на гостите - 79:80, след което Франкамп отбеляза два фаула за 82:79. Секунда и половина преди края Берое водеше с 3 точки и Йордан Бозов трябваше да изпълни два фаула за гостите. Ветеранът вкара първия удар, след което нарочно изпусна втория, но времето изтече и така Берое спечели двубоя с 83:81.

Конър Франкамп бе най-резултатен за победителите с 21 точки. Александър Янев отбеляза 18, със 17 е Николай Стоянов, а с 10 точки и 11 борби се отчете Далин Бачински. За Рилски спортист над всички беше Златин Георгиев с 20 точки и 8 асистенции. Джейлън Дженкинс вкара 14 точки, Юджийн Харис добави 11, а с 10 е Малик Диме.