Кой ще продължи след мегасблъсъка Барса – Юнайтед?

11 януари 2019 12:59 Емил Арсов

Ал-Атия с втора етапна победа при автомобилистите на Рали "Дакар"

Двукратният шампион Насер Ал-Атия (Катар) с "Тойота" спечели четвъртия етап при автомобилистите на рали Дакар.

Победителят в надпреварата през 2011 и 2015 година беше най-бърз в 259-километровия етап от Арикипа до Такна с време 3:38.49 час.

Така той записа втори етапен успех през сезона, след като триумфира в първия ден на ралито.

Той изпревари с 1:52 секунди седемкратния шампион Стефан Петерханзел (Франция) с "Мини", а трети на 8.32 минути финишира полякът Якуб Пржигонски също с "Мини”.

В генералното класиране Ал-Атия е лидер с 8.55 минути аванс пред Петерханзел и 20.51 минути преднина пред шампиона от 2014 година Нани Рома (Италия).

При мотоциклетистите най-бърз беше Рики Брабец от САЩ с "Хонда" с 3:40.30 часа, като изпревари с 6:19 минути защитаващия титлата си Матиас Валкнер (Австрия) с КТМ. Шампионът през 2016 година Тоби Прайс (Австралия) с КТМ се нареди трети днес на 7.07' минути.

Брабец оглави генералното подреждане с 2.19 минута аванс пред чилиеца Пабло Кинтания с "Хуксварна", който имаше проблеми днес и завърши едва 14-а с изоставане от повече от 20 минути. Прайс е трети на 4.22 минути.

При камионите руснакът Андрей Каргинов с КАМАЗ спечели четвъртия етап, след като премина трасето за 4:09.49 часа. Чехът Мартин Мацик с ЛИАЗ се нареди втори на 1.29 минута, а трети на 12.47 минути завърши Марат Ардеев (Русия) с КАМАЗ.

Шампионът от последните две издания на Рали "Дакар" Едуард Николаев (Русия) с КАМАЗ финишира пети днес на 13.24 минути, но остана на върха в генералното класиране с 4.58 минути аванс пред Каргинов. Трети е друг руснак Дмитрий Сотников също с КАМАЗ на 8.39 минути.

В надпреварата с АТВ-четириколките вицешампионът от миналия сезон Николас Кавилясо с "Ямаха" записа трети етап успех, след като финишира за 4:52.07 часа.

Втори на 5.11 минути завърши друг аржентинец Херемиас Гонсалес Фериоли с "Ямаха", а трети на 9.35 минути се нареди французинът Александър Жиру с "Ямаха". Кавилясо има солидна преднина от 35.03 минути пред Фериоли в общото подреждане.

В категорията на бъгитата Сергей Карякин (Русия) с BRP направи много силно каране и спечели убедително четвъртия етап с 4:23.59 часа, като изпревари с почти 14 минути и половина втория Родриго Пиасоли (Чили) с "Кан-Ам".

Така Карякин, шампион в рали Дакар при АТВ-машините през 2017 година, оглави генералното класиране с 11.26 минута пред испанеца Жерард Фарес с "Кан-Ам", който днес завърши трети.

Пиасолри е трети на 30 минути, а миналогодишният шампион Рейналдо Варела (Бразилия) с "Кан-Ам" падна на четвърта позиция с пасив от 30.30 минути, след като днес загуби повече от 26 минути, въпреки че се класира четвърти.